Lietuvos integracija į europos sąjungą: raida, ekonominės bei socialinės pasekmės


Vilnius. Įvadas. Trumpa Europos Sąjungos įsikūrimo istorija. Ekonominės integracijos lygiai. Pagrindiniai Europos Sąjungos tikslai. Narystės Europos Sąjungoje sąlygos. Europos Sąjungos skirtumai nuo kitų tarptautinių organizacijų. Svarbiausi įvykiai kelyje į Europos Sąjungą. Prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo sutartis. Laisvosios prekybos ir su prekyba susijusių dalykų sutartis. Asociacijos sutartis. Lietuvos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje. Kodėl buvo reikalingos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje ir kuo jos ypatingos. Pagrindiniai klausimai aptariami derybų metu. Teigiamos ekonominės pasekmės. BVP pokyčiai. Užsienio prekyba. Tiesioginės užsienio investicijos. Euro įvedimas. Neigiamos ekonominės pasekmės. Kainos. Aukšti akcizai. Maisto produktų perviršis. Ignalinos Atominės Elektrinės uždarymas. Teigiamos socialinės pasekmės. Nedarbas ir užimtumas. Gyventojų pajamos. Neigiamos socialinės pasekmės. Migracija. Prekyba žmonėmis. Išvados. Naudota literatūra.

Tokio svarbaus žingsnio, kaip Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą, pasekmių vertinti vienareikšmiškai neįmanoma. Be abejo, šis istorinis įvykis atnešė tiek teigiamų, tiek ir neigiamų pasekmių, kurios yra tarpusavyje glaudžiai susiję.

Europos Sąjungos valstybės juda glaudesnės ekonominės, ir politinės sąjungos link. Europa vienijasi, kad sustiprėtų ir ekonomiškai ir politiškai. Darydama reformas Lietuva atsinaujina, perima geriausią Europos patirtį ir žengia į aukščiausiąją Europos valstybių lygą. Tam tikra prasme – ir aukščiausią pasaulio lygą, juk ši sąjunga neturi analogų pasaulyje, ji rodo vienijimosi pavyzdį kitiems pasaulio kraštams.

Lietuvai prisijungus prie ES, įmonės gali laisvai prekiauti visoje ES teritorijoje, piliečiai gali laisvai judėti, mokytis ir įsidarbinti bet kurioje ES valstybėje. Šalies ekonomika pažengė toli į priekį. Kaip ir buvo laukta, Lietuvos įstojimas į ES gerokai suaktyvino užsienio prekybą, tačiau padidėjo emigracija į kitas šalis. Nors emigracija neigiamai veikia mūsų įmonių konkurencingumą, jos dėka baigia išsispręsti viena šalies socialinių problemų – bedarbystė. Dėl emigracijos padidėjimo Lietuvoje aštrėjant darbo jėgos trūkumui, darbo jėga pastaruoju metu sparčiai brangsta. Dėka pastarųjų metų aukštų makroekonominių rodiklių Lietuvai skiriamas vis didesnis užsienio investuotojų dėmesys.

Viena iš didžiausių problemų Lietuvos žmonėms, kad ekonomika pasisuko kainų augimo link. Nemažą infliacinį spaudimą patyrė sveikatos priežiūros bei transporto grupės prekės ir paslaugos. Aukštų akcizų keliamas problemas naujoms sąjungos narėms pripažįsta ir ES. Lietuvai stojimo į Europos Sąjungą buvo nustatytos maisto atsargų normos, kurių perviršiu šiuo metu yra kaltinama Lietuva. Nepavykus susitarti su Europos Komisija, Lietuvos įmonėms gresia patikrinimai ir galimi bankrotai. Kita aktuali problema – Ignalinos AE uždarymas. Lietuva, likusi be jėgainės, kasmet praras apie l proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugio, padidins neatsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimą ir ūkio priklausomybę nuo tiekėjo monopolisto. Lietuvoje išvykstančiųjų laipsniškai daugėja ir blogiausia tai, kad iš gamybinių įmonių išvažiuoja kvalifikuoti darbininkai. Po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, padaugėjo prekeivių žmonėmis aukomis tapusių nepilnamečių.

Savo darbe įvertindama teigiamas ir neigiamas pasekmes įsitikinau, kad narystė ES turi ir trūkumų, tačiau jų, mano nuomone, mažiau nei privalumų. Reikia tikėtis, kad laikui bėgant tų trūkumų tik mažės. Juk praėjo dar tik truputi daugiau nei trys metai po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungos „klubą“.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 63 KB
  • 2015 m.
  • 32 puslapiai (8855 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kestas
  • Lietuvos integracija į europos sąjungą: raida, ekonominės bei socialinės pasekmės
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos integracija į europos sąjungą: raida, ekonominės bei socialinės pasekmės. (2015 m. Vasario 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-integracija-i-europos-sajunga-raida-ekonomines-bei-socialines-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 15:41
×