Lietuvos ir Estijos palyginimas


Įvadas. Estijos ir Lietuvos biudžetas. Mokesčių analizė nuo 2000 metų (reformos ypatumai). Lietuvos mokesčių sistema. Estijos mokesčių sistema. Socialinė apsauga. Išvados. Literatūra.


Ką tik iš totalitarizmo išsilaisvinusi valstybė turi ne tik siekti savo materialinės naudos, bet ir perspėti vakarų šalis dėl visiems gresiančio pavojaus.

Šalies valdžia turi užtikrinti, kad stodama į tarptautinius blokus, Estija neprarastų suverenumo mokesčių nustatymo srityje.

mokestis nuo nedarbo (1% nuo pajamų dydžio darbuotojas ir 0,5% darbdavys iš darbo užmokesčio fondo);

Estija paprastą ir našią mokesčių sistemą ėmė kurti 1991 metais. 1992 m. PVM norma buvo padidinta nuo 10 iki 18 procentų. Akcizo mokesčiai buvo įvesti iš naujo arba padidinti, žemės mokestis nustatytas iki - 2 procentai. 1992-1993 m. Estija panaikino beveik visus importo muitus (nors nuo 2000 m. sausio ketina vėl įvesti kai kuriuos muitus siekdama kompensuoti įplaukas, kurias praras, kai priims sprendimą panaikinti įmonių pelno mokestį), įmonių pelno mokesčiai buvo konsoliduoti taikant vieną normą, iš pradžių 35 proc., vėliau ją sumažinus iki dabartinių 26 proc., o nuo 2000 m. sausio mėnesio įmonių pelno mokestis apskritai buvo panaikintas. Vienoda 26 proc. norma taikoma fizinių asmenų pajamoms. Iki to, šalia socialinio draudimo įmokų (20 proc.) buvo įvestas 13 proc. sveikatos draudimo mokestis.

Lietuvoje mokamos senatvės pensijos yra mažiausios Baltijos šalyse. Vidutinė senatvės pensija Lietuvoje siekia 222 euro, tuo tarpu, Estijoje - 304 euro, nepriklausomai nuo to, kad šiose šalyse vieną pensininką išlaiko mažesnis dirbančiųjų skaičius. Vidutinis atlyginimas, lyginant dvi Baltijos šalis, didžiausias yra Estijoje (790 euro), o mažiausias Lietuvoje (603 euro). Ekspertų teigimu, dėl prastėjančių demografinių prognozių, emigracijos, ateityje vienam pensininkui teks vis mažiau dirbančiųjų, todėl, kalbant apie Lietuvos atvejį, prognozuojama, kad senatvės pensijos šioje šalyje dar labiau mažės.

Lietuvoje vyravus finansinei krizei, buvo daug mokestinių pakeitimų, kas tik dar labiau pablogino ekonominę padėtį, kuomet Estijoje buvo efektyviau vykdoma biudžeto išlaidų kontrolė bei išlaikyta stabilesnė mokestinė sistema. Dėl to Estijoje tiek išlaidos, tiek ir pajamos vienam šalies gyventojui yra didesnės nei Lietuvoje. Taigi nors skirtumai tarp Lietuvos ir Estijos ekonomikų nėra labai dideli, tačiau Estijai pavyko pasiekti Mastrichto kriterijus: sumažinti biudžeto deficitą bei turėti leistiną valstybės skolos lygį, kas leido 2011 m. Estijai įsivesti eurą.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 243 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1841 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Lietuvos ir Estijos palyginimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos ir Estijos palyginimas. (2016 m. Rugpjūčio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ir-estijos-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 13:24
×