Lietuvos ir islamiškų bankų atsiradimas ir skirtumai


Įvadas. Lietuvos ir islamiškų bankų atsiradimas ir valdymas. Lietuvos ir islamiškų bankų skirtumų analizė. Išvados. Literatūra.

Šiuolaikinėje visuomėneje su banko teikiamomis paslaugomis susiduriame kasdieną. Sunku būtų verstis be banko teikiamų paslaugų. Bankai teikia įvairias finansinės paslaugas, net atsiskaitant banko kortelė parduotuvėje, naudojamasi banko teikiamomis palaugomis. Tačiau banko atsiradimas ir valdymas nėra lengvas procesas.

Darbo tikslas : Išanalizavus komercinių bankų atsiradimo procesą teoriniu ir teisiniu aspektu, įvertinti Lietuvos ir islamiškų bankų skirtumus ir pateikti išvadas

Darbo uždaviniai :

Pateikti Lietuvos ir islamiškų komercinių bankų atsiradimo ir valdymo aspektus.

Išanalizuoti Lietuvos ir islamiškų bankų skirtumus.

Darbo metodai : Teisinės literatūros ir kitų šaltinių analizė.

Islamiškieji bankai įkurti vadovaujantis Šariato mokymu. Islamiški bankai privalo vadovautis Šariato teise, kuri draužia imti palūkanas už suteiktas finansines paslaugas.. Be to, visiems islamiškiesiems bankams buvo pritaikyta privaloma kontrolė ir įkurta islamiškųjų finansų institucijų taryba. Tai nepriklausoma organizacija, analizuojanti ir vertinanti bankų ir kitų finansų institucijų veiklą pagal islamo šariato taisykles. Šariato kontrolė atliko didelį vaidmenį plėtojant ir „švarinant“ islamiškąją bankininkystę, kurios svarbiausias tikslas – tenkinti klientų poreikius. Šariato taryba du kartus per metus organizuoja specialius mokymus bankų darbuotojams, siekia, kad islamiškosios bankininkystės disciplinos būtų dėstomos ne tik universitetuose, bet ir mokyklose.

Kaip ir išvystytos rinkos ekonomikos šalyse, islamiškoje bankininkystėje kapitalas yra vienas iš svarbiausių šaltinių veiklai plėtoti. Tačiau islamiškoje bankininkystėje privalu kapitalą naudoti taip, kad jis garantuotų socialinį ir ekonominį teisingumą visuomenėje, eliminuotų diskriminavimo ir eksploatavimo apraiškas santykiuose su klientais. Galbūt dėl šios priežasties islamiškieji bankai neleidžia privilegijuotųjų akcijų. Nuolat pabrėžiama, kad žmogus – svarbiausias banko turtas. Ypač akcentuojama banko darbuotojų etika, jų kompetencija ir atsakomybė tvarkant klientų reikalus. Daug dėmesio skiriama visų rūšių skolų kontrolei, nes pagal šariato mokymą „viską galima užmiršti, išskyrus skolas“.

Religinės banko tarybos tikslas – visos banko institucijos, teikiamos paslaugos, rengiamos dokumentacijas bei kita veikla turi būti atlikta šariato principu.

kviesti auditą ir siekti, kad banko veikla būtų organizuojama vadovaujantis visomis islamo normomis.

Kiekvienoje valstybėje veikia bankai. Tačiau kiekviena valstybė turi įstatymus, teisės aktus, normas pagal kurias gali būti įsteigtas bankas ir kokia tvarka. Islamiškųjų bankų veikimas paremtas Islamo religija – šariato nuostatomis. Islamiškųjų finansų institucijų taryba , tai nepriklausoma organizacija, analizuojanti ir vertinanti bankų veikimą. Islamiškų bankų veikloje, valdyme, įsteigime įdomu tai, kad galima viskas kuo nedraudžia tikėjimas. Tikėjimas svarbesnis už įstatymus. Islamiškoji bankininkystė ir draudimo sistema pasaulyje pripažinta praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, 1975 metais Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsteigus „Dubai Islamic Bank“ – pirmąjį modernų islamo banką. Iš pradžių musulmoniški bankai buvo maži ir vietiniai., bet pamažu jie išsiplėtė ir pradėjo kurti sudėtingesnes finansavimo schemas. Šiuo metu pasaulyje yra daugiau kaip 300 islamiškųjų bankų, veikiančių 75 šalyse. Dalis mums įprastų vakarietiškų tradicinių bankų (pavyzdžiui, HSBC, ar „Citigroup“ Jungtinėje Karalystėje) jau siūlo islamiškosios bankininkystės produktų. Islamiškojo banko pati valdymo struktūra nėra sudėtinga ir panaši į Lietuvos valdymo struktūra, tačiau esminis skirtumas tas, kad valdymo struktūros viršūnėje yra Religinė taryba ir Vidaus audito komitetas. Religinės banko tarybos tikslas, kad visos banko institucijos teikiamos paslaugos, bei visa veikla būtų atikta šariato principu. Tarybos vaidmuo labai ypatingas, nes viskas atliekama tik šariato principu, visi dokumentai,sutartys kurios yra pateikiamos klientams prieš tai būtinai yra peržiūrimi tarybos ir patvirtinami. Kadangi visas banko atsiradimas, veikla susijusi su tikėjimu, bankas niekada neskolins pinigų investuoti į neleistiną ir nepavyzdingą verslą, pavyzdžiui susijusį su alkoholiniais gėrimais ar azartiniais lošimais. Tačiau bankas skatina investuoti į įvairius projektus ir tapti verslo partneriais, o ne jų kreditoriais. Vidaus audito daugiausia dėmesio skiria šiems klausimams:

Lietuvoje už tikėjimą svarbesni įstatymai, todėl kitaip nei islamiškose valstybėse, visas banko atsiradimas, veikla, valdymas pirmiausiai turi atitikti įstatymus ir nepažeisti jų. Lietuvos komercinio banko teisinė forma gali būti tik akcinė bendrovė ar uždaroji akcinė bendrovė. Bankas gali būti steigiamas tik neribotam laikui ir steigėjų turi būti ne mažiau kaip 10. Kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 5 mln eurų. Bankas turi teisę tik teikti licencines finansinės paslaugas, o licenciją išduoda priežiūros institucija. Lietuvos komercinių banko valdymo struktūros viršūnėje visuotinis akcininkų susirinkimas. Visuotinis akcininkų susirinkimas – aukščiausias akcinės bendrovės organas.

  • Bankininkystė Referatas
  • Microsoft Word 80 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4194 žodžiai)
  • Kolegija
  • Juste
  • Lietuvos ir islamiškų bankų atsiradimas ir skirtumai
    10 - 6 balsai (-ų)
Lietuvos ir islamiškų bankų atsiradimas ir skirtumai. (2015 m. Rugsėjo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ir-islamisku-banku-atsiradimas-ir-skirtumai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 22:38
×