Lietuvos ir Ispanijos makroekonominių rodiklių analizė


Įvadas. Teorija. Lietuvos ir ispanijos makroekonominių rodiklių analizė. Bendrasis vidaus produktas (bvp). Nedarbo lygis. Infliacija. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Darbo tikslas- atlikti Lietuvos ir pasirinktos ES valstybės pagrindinių makroekonominių rodiklių lyginamąją analizę remiantis faktiniais duomenimis ir juos atvaizduojant taikant analizės motodus (palyginimai, grafikai). Lietuva bus lyginama su Ispanija pagal šiuos rodiklius: nedarbo lygį, bendrąjį vidas produktą (BVP) ir infliacijos lygį.

Darbe pateikiama teorinė dalis, kurioje yra supažindinama ne tik su makroekonomikos rodikliais, bet ir su bendra ekonomikos samprata, sąvokomis. Išvados, gautos iš valstybių analizės, pateikiamos darbo pabaigoje. Naudojami literatūros šaltiniai yra nurodyti prie grafikų, tose vietose, kur yra naudojami ir pabaigoje esančiame skyriuje ,,Literatūros šaltiniai“.

Kapitalas - žmonių darbu sukurtas produktas, naudojamas prekėms ir paslaugoms kurti.

Pasirinkimo problema visuomenės mastu paprastai detalizuojama trigubu uždaviniu:

Šaltiniai: A.Jakutis ir kiti „Ekonomikos teorija“ 2005 m. Vilnius(18-21 psl.)

Makroekonomikos rodikliai, pagal kuriuos bus lyginama Lietuva su Ispanija: BVP, nedarbas, infliacija. Nagrinėjant analizę svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog Ispanijoje gyvena 47066402, o Lietuvoje 2921262 žmonės t.y., Lietuvoje gyventojų 16 kartų mažiau, kad būtų lengviau suprasti makroekonominių rodiklių analizę duomenys parinkti vienam gyventojui. Rodikliai nagrinėjami laiko intervale nuo 2004 iki 2014 metų (kai abi valstybės priklausė ES), jeigu faktiniai duomenys yra fiksuojami kas metus ir dvylikos mėnesių intervale, jei duomenys fiksuojami kas mėnesį.

Nedarbo lygis pagal Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) grindžiamą apibrėžimą- tai nedirbandčių asmenų, kurie galėtų ir norėtų dirbti, tačiau neturi tokios galimybės, santykis su visais dirbančiais asmenimis, išreikštas procentais. Bedarbių skaičių sudaro asmenys nuo 15 iki 74 metų amžiaus, kurie:

- Yra be darbo per tiriamą savaitę;

- Pradės dirbti per artimiausias dvi savaites.

Nedarbo lygis valstybėse išskirstytas pagal lytį. Grafike, kuriame vaizduojamas Lietuvos ir Ispanijos nedarbo lygis tarp vyrų matyti, kad Lietuvoje nedirbančių vyrų yra dvigubai mažiau nei Ispanijoje, moterų tarpe nedarbingumas kiekvieną mėnesį maždaug 3 kartus didesnis Ispanijoje. Tiek vyrai, tiek moterys Lietuvoje yra darbingesni. Šis makroekonomikos rodiklis atskleidžia bendrą ES valstybių problemą- vyraujantį nedarbą, kurio priežastys neatsispindi oficialiose statistikos suvestinėse. Nedirbančiųjų sluoksnį sudaro žmonės, kurie neranda darbo pagal specialybę, yra išlaikomi kitų ar nelegaliai uždarbiauja kitose valstybėse.

Faktiniuose doumenyse dažniausiai skelbiama metinė infliacija t.y., kiek vartojimo prekės ir paslaugos pabrango per metus. Žemiau esančiame grafike matyti, kad 2008 m., kai Europą pasiekė krizė, pinigai tiek Lietuvoje, tiek Ispanijoje nuvertėjo maždaug dvigubai nei buvo 2007 m. Per pastaruosiu 10 metų Lietuvos infliacijos lygis buvo žemesnis nei Ispanijos tris kartus ( 2006 m., 2010 m. ir 2013 m.). Ispanijos kreivė grafike 2009 ir 2014 m. peržėngė teigiamą ribą ir tapo neigiama, vadinasi bendros prekių ir paslaugų kainos tais metais mažėjo. Kitaip šį reiškinį būtų galima pavadinti defliacija (neigiama infliacija). Nors defliacijos poveikis ekonomikai yra neparankus, žmonės tokiu periodu gali pasipelnyti, už tą pačią pinigų sumą nusipirkti daugiau prekių ir paslaugų. Tuo tarpu turto savininkai atsiduria priešingoje situacijoje, nes jų turto vertė sumažėja. Pastaraisiais metais nuo 2011 m. infliacija Lietuvoje ir Ispanijoje mažėja, tačiau neesant pasirodžius 2015 m. duomenų, kalbėti apie Lietuvos infliacijos mažėjimą šiuo momentu nederėtų, nes pakitusi valiuta daro įtaką infliacijai.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 79 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2833 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dorota
  • Lietuvos ir Ispanijos makroekonominių rodiklių analizė
    10 - 6 balsai (-ų)
Lietuvos ir Ispanijos makroekonominių rodiklių analizė. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ir-ispanijos-makroekonominiu-rodikliu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 22:02
×