Lietuvos ir Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų sistemos palyginimas


Įvadas. Lietuvos saugomų teritorijų sistema. Jungtinės karalystės saugomų teritorijų sistema. Lietuvos ir jungtinės karalystės saugomas teritorijas reglamentuojantys teisės aktai. Lietuvos saugomų teritorijų įstatymai. Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų įstatymai. Išvados. Literatūra.


Visame pasaulyje saugomų teritorijų skaičius nuolat auga, o jų istorija tokia pat sena kaip ir pati civilizacija. Tai rodo, kad saugomos teritorijos yra neišvengiama būtinybė protingame krašto tvarkyme, kad jose pasireiškia tautos ekologinė sąmonė, valstybės pareiga ateities kartoms, o jos pačios jau seniai tapo nacionaliniu savo šalių turtu.

Paprastai saugomos teritorijos tarsi atspindi tai, ką vertingiausio, išlaikytino ateičiai turi kiekviena šalis, jose sukaupiamos didžiausios gamtos ir kultūros paveldo vertybơs, kraštovaizdžio grožio ir harmonijos etalonai, jos būna svarbiu instrumentu užtikrinant bendrąją ekologinę kraštovaizdžio pusiausvyrą, intensyvaus ūkio sąlygomis. Iš esmės tai ne gamtinė, o socialinė sąvoka, nes saugomos teritorijos atsiranda ir egzistuoja tik teisinių normų pagrindu ir sudaro aplinkosaugos prioritetą turinčias kraštotvarkos zonas.

Darbo tikslas – palyginti Lietuvos ir Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų sistemą, ją reglamentuojančius įstatymus.

Šalies bendras plotas 243 610 km² iš jų vandenys sudaro 1,34 %. Saugomos teritorijos šalyje užima 38 %. Iš jų 28 % užima sausumos teritorijų apsauga ir 9 % jūros teritorijų apsauga.

Saugomos teritorijos Jungtinėje Karalystėje yra plotai, kuriems reikalinga apsauga, išsaugoti aplinkosaugą, istorinę ar kultūrinę tautos vertę. Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų sistemą sudaro:

Nacionaliniai parkai. Didžiosios Britanijos nacionaliniai parkai šiek tiek skiriasi nuo kitose šalyse esančių parkų. Tai sudėtingi dariniai, į kurių sudėtį įeina ir griežtai saugomi rezervatai, vietovių įžymybės ir sodybos, žemės ūkio naudmenos, eksploatuojami miškai, kalnakasybiniai kasiniai. Visi Didžiosios Britanijos nacionaliniai parkai priklauso privatiems asmenims. Kadangi juose vyrauja ūkinės funkcijos, jie artimesni plotų, kurie saugomi visapusiškai juos naudojant, kategorijai.

Išskirtinio gamtos grožio teritorijos. Tai išskirtinis kraštovaizdis, kurio skiriamasis požymis yra gamtos grožis, toks vertingas, kad būtų išsaugotas. Kraštovaizdžio elementai: flora, fauna, istorija ir kultūra, laukiniai maurai, tarpekliai, uolos, kalvos, smėlingi paplūdimiai, ramios įlankos, uolėti krantai, smėlio kopos, upių žiotys ir t.t.

  • Microsoft Word 1262 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1807 žodžiai)
  • Universitetas
  • Taira
  • Lietuvos ir Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų sistemos palyginimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos ir Jungtinės Karalystės saugomų teritorijų sistemos palyginimas. (2017 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ir-jungtines-karalystes-saugomu-teritoriju-sistemos-palyginimas.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 06 d. 01:08
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!