Lietuvos istorija nuo XII amžiaus iki nepriklausomybės atkūrimo


Lietuvos valstybės susikurimas ir ATR atsiradymas. Liublino unija. Lietuvos ir Lenkijos valtybės ( ATR ) likvidavimas Ūkinės permainos. XVII am. Lietuvoje ir Lenkijoje vyko didelės permainos ūkyje ir politikoje. 1772. Įvyksta pirmasis Lietuvos padalyjimas. Ketverių metų seimas. Jekatirinos II. Kosciučkos 1794. Sukilimas. Tadas Kosciuška. Jokūbas Jasiniskis ( 1761 - 1794 ). Lietuvių tautinis sąjūdis. Lietuvos nepriklausomybę. Vilniaus konferencija. Lietuvos Taryba. Lietuvos Tarybos pirminikas , buvo Antanas Smetona. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Steigiamasis Seimas. Nepriklausomybės kovos.

Tačiau 1569 m. Tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo sudaryta Liublino unija , kuria buvo sukurta konfederacinė Abiejū tautų Respublika ( kitaip vadinama Lenkijos ir Lietuvos Respublika arba tesiog Respublika ) . Šio akto priėmimas iš esmės sutapo ir su bevaikio paskutinip Gediminaičių – Jogailaičių dinastijos atstovo Žygimanto Augusto mirtimi 1572m. Pasibaigus Lietuvių kilmės dinastijai , Lietuvos ir Lenkijos valdovai vėliau buvo renkami.

Lietuvos ir Lenkijos valtybės ( ATR ) likvidavimas

Vakarų Europoje padidėjo reikalavimas ūkio produktams . Per ne didelį laiką padidėjo Lietuvos eksporto pajamos . Populiarėjo samdomasis darbas ir žemės nuoma.

XVII am. Lietuvoje ir Lenkijoje vyko didelės permainos ūkyje ir politikoje

Augusto Poniatovskio siekis būvo padaryti taip , kad karaliaus valdžia sustiprėtu , bet tam priešinosi trys valstybės Rusija , Austrija ir Prūsija . 1772 m. Įvyksta pirmasis Lietuvos padalyjimas , kuris padarė dydėlę žalą kraštui , sumažėja gyvantojų skaičius ir plotas .

Po pirmojo ATR padalyjimo 1778 m. Varšuvoje atsiranda Ketverių metų seimas , kuriuo pagrindinis siekis būvo atsikratyti nuo Rusijos priklausomybės . Ketverių metų seimas įvedė kelėta reformų : 1. Įvedė mokėsti žemvaldžiams (pasauliečiams ir dvasininkams) 2. Būvo padidinta kariuomenė 3. Įvesta nauja kariuomenės sudarymo ir valdymo tvarka . 4. Miestiečiam būvo suteiktos teisės iki kuriomis anksčiau galėjo naudotis tik bajorai .

Šios reformos beveik nepalietė valstiečių , ne būbo panaikinta baudžiava , neturėjo teisės į nekilnojamajį turtą , bet valstiečiai būvo primami į teisėtvarkos ir valdžios globą . Seime vyravo du skirtingi požiūriai į valstybės ateitį.

1791 m. Gegužės 3-iąją dieną seima įvedė įstaymus , kurie būvo pavadinti Gegužės 3-iosios konstitucija . Konstitucija skelbė , kad : 1. Uždrausta konfederacija 2. Garsiojo ‚‚Liberum veto ‘‘ panakinimas 3. Įstatymus leidžia SEIMAS .

Įvedant KONSTITUCIJĄ , siekė sukurti naująją valdymo formą (konstitucinės monarschijos pagrindu).

1791 m. Spalio 20d. Seimas priemė naują įstatymą ‚‚Abiejų tautų savitarpio grantijas‘‘ . LDK tapo lygia Lenkijos ATR dalimi.

Tačiau dalis bajorų būvo nepatenkintos šiomis reformomis , nes tai naikino bajorų privilėgijas . Taigi Ukrainoje , tie kurie nesutiko su reformomis ir priimta konstitucija paprašė pagalbos Rusijos impiratorės Jekatirinos II . Jekaterina II pasinaudojo ta proga ir atsiuntė į pagalbą savo kariuomenę kuria vadovavo Simonas Kosavskis. Lenkijoje ir Lietuvoje prasidėjo karas , nors seimas ir bandė priešintis Rusijos kariumenės , dėja Europos valstybės žiūrėjo kaip vystasti revoliucija Prancūzijoje . Galiausiai Ketverių metų seimo reformos būvo sunaikintos ir konstitucija paskelbta negaliojančia . 1793 m. Peterburge buvo pasirašyta Rusijos ir Prūsijos antrojo padalyjimo sutartis . Rusija ir Prūsija pasiemė žyimiai didesnį žemės plotą negu pirmame ATR padalyjime . Lietuva ir Lenkija neteko beveik pusės valtybės teritorijos žemės ,tai pat ir sumažėjo gyventojų skaičius.

Sukileliais būvo sudaryta Lietuvos tautinė aukščiausioji taryba . Dėl savarankiško sukilimo politikos , Lenkų valdžia panaikino Lietuvos tautinę aukščiausiąją tarybą ir Jokūbas Jasinskis būvo pašalintas nuo vado pareigų . Rusija pasiuntė nuraminti sukilimą stipresne kariumenę . Lietuvoje rugsėjo pabaigoje sukilimas būvo nuraminta , o Lenkijoje sukilima nuramino tik lapkričio mėnesi .

Po sukilimo Rusija,Prūsija ir Austrija okupavo ATR žemes . 1795m Pederburge buvo pasirašytas ATR trečiojo padalijimo aktas.

  • Microsoft Word 646 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (3104 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lolikas
  • Lietuvos istorija nuo XII amžiaus iki nepriklausomybės atkūrimo
    10 - 9 balsai (-ų)
Lietuvos istorija nuo XII amžiaus iki nepriklausomybės atkūrimo. (2015 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-istorija-nuo-xii-amziaus-iki-nepriklausomybes-atkurimo.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 18:20
×