Lietuvos klasicizmo architektūros kūrėjas Laurynas Stuoka Gucevičius


Laurynas Stuoka – Gucevičius kilęs iš šiaurės rytų aukštaitijos. Jis gimė. Metų vasarą miginių kaime, netoli kupiškio. Tų pačių metų rugpjūtų buvo pakrikštytas palėvenės bažnyčioje. Tačiau krikšto metrikuose tėvų pavardės pakeistos. Vietoj stuokų užrašytos gucevičių pavardės. L. Stuokos – gucevičiaus kūrybinis palikimas.

Jis gimė 1753 Tų pačių metų rugpjūčio mėn. d. Buvo pakrikštytas palėvenės bažnyčioje.

Vaikystėje laurynas mokėsi kupiškio parapinėje mokykloje, o po to dvejus metus – palėvenėje. Tėvai ir artimieji, matydami lauryną esant gabų mokslams, nusprendė jį leisti toliau mokytis į panevėžio apskrities pijorų mokyklą. Pijorų mokyklose mokslas trukdavo septynerius metus. Jose būdavo sustiprinta matematika ir gamtos mokslai. Gavęs tvirtus matematikos pagrindus l. Stuoka – gucevičius tęsė mokslą vyriausiojoje mokykloje vilniuje. Nesusiradęs sau tinkamo darbo laurynas įstojo į misionierių vienuolyną, kur išbuvo dvejus su puse metų. Būdamas vienuolyne, jis studijavo vyriausiojoje mokykloje matematiką ir architektūrą. 1776 m. Laikydamas viešuosius egzaminus laurynas stuoka – gucevičius savo žiniomis sužavėjo komisijos narius. Tuoj po egzaminų edukacinės komisijos pirmininkas vilniaus vyskupas ignas masalskis pasiūlė gabųjį studentą perkelti į vyskupijos seminariją žemesniųjų klasių matematikos mokytoju. Vėliau laurynui leidžiama palikti vienuolyną ir sudaromos sąlygos studijuoti architektūros meną. Ir tais pačiais metais masalskio pavedimų vykdyti jis buvo išvykęs į varšuvą, o 1776 – 1777 metais išsiunčiamas tęsti mokslų į romą. Romoje jaunasis architektas susipažįsta su klasikinio meno palikimu architektūroje. Čia jis betarpiškai studijavo garsiųjų architektų – paladijaus, bramantės, peručijaus, berninio sukurtus rūmus. Savo studijų darbais romos aukštosiose mokyklose jaunuolis atkreipė to meto architektūrinės visuomenės dėmesį, todėl jam buvo sudarytos sąlygos išleisti nedidelį leidinį italų kalba apie architektūrą.

1778 m. Laurynas stuoka – gucevičius išvyksta į užsienį ir aplanko stambiausius vokietijos miestus: karaliaučių, elblangą, berlyną, potsdamą, liubeką, bremeną, hamburgą. Iš hamburgo, kuriame gyveno keletą savaičių, stuoka – gucevičius išplaukė laivu į kopenhagą ir stokholmą susipažinti su šių miestų architektūra. Laivu plaukęs danijos pasiuntinys sužinojo apie jaunuolio gabumus ir pakvietė jį dirbti sūnaus mokytoju. Kurį laiką pamokytojavęs ir aprūpintas lėšomis, laurynas išvyko į paryžių. Čia jis apie pusantrų metų studijavo architektūrą žako fransua bliondelio vardo architektūros mokykloje pas geriausius to meto prancūzų architektus. Be to, klausėsi paskaitų ir prancūzijos dailės akademijoje.

Grįžęs į vilnių 1781 metais, laurynas stuoka – gucevičius dirbo savo mecenatui vyskupui masalskiui.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (2666 žodžiai)
  • Mokykla
  • Agne
  • Lietuvos klasicizmo architektūros kūrėjas Laurynas Stuoka Gucevičius
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvos klasicizmo architektūros kūrėjas Laurynas Stuoka Gucevičius. (2011 m. Kovo 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-klasicizmo-architekturos-kurejas-laurynas-stuoka-gucevicius.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 08:04
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo