Lietuvos konstitucijos ir žemės reformos


1791m. gegužės 3. Konstitucija. 1918 02 16 aktas. 1920. Laikinoji Konstitucija. Laikinosios Konstitucijos bendri bruožai. 1922. Konstitucijos priėmimas. 1938m. Lietuvos konstitucija. Nepriklausomybės atkūrimo įteisinimas. 1922. žemės reforma. 1926. valstybinis perversmas.


Konstitucija skelbė tikybos laisvę, tačiau akivaizdus prioritetas suteiktas katalikų bažnyčiai, pvz. karaliaus sostą ir ministrų postus galėjo užimti tik katalikai.

Konstitucija buvo viena iš pirmųjų Europoje, pasižymėjo eile demokratinėms valstybėms būdingų bruožų, bet... jie buvo taikomi tik bajorams....

Faktiškai tuo metu Lietuva buvo okupacijos objektu ir nepriklausomybės paskelbimas teisinių padarinių neturėjo.

1918-03-23 Vokietija pripažįsta Lietuvos Nepriklausomybę, tačiau ne 1918-02-16, o 1917-12-11 akto pagrindu (bet nepanaikino rėžimo ir nesuteikė valstybingumo).

1918-07-11 Vilhelmas Fon Urachas Tarybos dauguma balsų išrinktas karaliumi Mindaugu II-uoju. Projektas, kad Lietuva taptų demokratine konstitucine monarchija.

Per dvejus galiojimo metus nebuvo nei vienos pataisos, nors tai padaryti buvo paprasta. Šios Laikinosios Konstitucijos priėmimas užbaigė Lietuvos Valstybės kūrimosi ir laikinųjų vyriausybių laikotarpį. Per ketverius metus Lietuvoje pasikeitė 3 laikinosios, nedidelės apimties, skubotai rengtos ir lyg tik tam kartui priimtos konstitucijos.

Preambulėje Valstybės taryba deklaruoja įsteigianti laikinąją Lietuvos Valstybės Vyriausybę, palikdama Steigiamajam Seimui spręsti dėl valdymo formos ir konstitucijos.

Papildymo ir keitimo teisė pavesta Valstybės tarybai (1/2 narių pareikalavus ir 2/3 narių priėmus)

Konstitucija buvo priimta iš esmės krikščionių demokratų balsais. Socialdemokratai demonstratyviai paliko posėdžių salę. Jie reiškė nepasitenkinimą Dievo vardo įrašymu Konstitucijos priambulėje, religijos dėstymo valdiškose mokyklose privalomumu, civilinės metrikacijos neužtikrinimu. Dauguma kairiųjų nenorėjo Respublikos prezidento instituto, siūlydami tas pareigas perimti parlamento vadovybei.

1922 m. Konstitucijos 1 str. Lietuvos valstybė skelbiama nepriklausoma demokratine respublika.

Ekonominė tvarka – palikta valstybės galimybė kištis į piliečių veiklos laisvę.

IŠBRAUKTA: “Pavainikių teisės lygios su moterystėje gimusiais vaikais” motyvuojant mažu tokių vaikų kiekiu.

Prezidentas renkamas rinkikų 7metams, nesant Seimui, leidžia įstatymus – seimas renkamas 5m, sušaukia Prezidentas, Ministrų Taryba (Vyriausybė).

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2133 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Lietuvos konstitucijos ir žemės reformos
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos konstitucijos ir žemės reformos. (2016 m. Rugsėjo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-konstitucijos-ir-zemes-reformos.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 14:07
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo