Lietuvos kultūra nelaisvėje skaidrės


Lietuvos kultūra nelaisvėje. Lietuvos kultūra totalitarinės sistemos gniaužtuose. Sovietmečiu vykdytas dvasinis genocidas ypač suniokojo Lietuvos kultūrą. Nesutikus būti aklais režimo tarnais užgriuvo represijos. Atšilimo laikotarpis. Atšilimo laikotarpiu sovietų valdžios požiūris į lietuvių kultūrą kiek sušvelnėjo. Kultūros kontrolė. Visas kultūros sritis griežtai kontroliavo komunistų partija. Glavlitas. Glavlitas sudarinėjo draudžiamų kūrinių. Kūrybos laisvė sovietmečiu buvo labai suvaržyta. Neatsiejama to meto kultūros dalis buvo melas ir dezinformacija. Užmaskuotas rusinimas. Komunistai siekė SSRS tautas sulieti į vieną vadinamąją sovietinę liaudį. Lietuvių jaunimas nuo. Kultūra- lietuviškumo išraiška. Komunistų partija ne viską ir ne visada pajėgė kontroliuoti. Klausimai. Kokių poetų kūriniai buvo uždrausti sovietmečiu Lietuvoje? Atsakymas Kazio Bradūno, Bernardo Brazdžionio, Adolfo Šapokos. Kas yra glavlitas? Atsakymas sovietinė cenzūra. Kaip SSRS pakeitė Lietuvos kultūrą? Atsakymas buvo draudžiami išeivijos poetų Kazio Bradūno.

Atšilimo laikotarpiu sovietų valdžios požiūris į lietuvių kultūrą kiek sušvelnėjo. Išleisti kai kurie anksčiau neįtikę rašytojų kūriniai, tačiau uždrausta lietuvių tautos kovą už laisvę vaizduojantis Juliaus Juzeliūno operos “Sukilėliai” pastatymas.

Glavlitas sudarinėjo draudžiamų kūrinių, muzikos grupių sąrašus. Buvo uždrausti išeivijos poetų Kazio Bradūno, Bernardo Brazdžionio, istoriko Adolfo Šapokos ir kitų kūriniai.

Kūrybos laisvė sovietmečiu buvo labai suvaržyta. Rašytojai priklausė vienai LSSR rašytojų sąjungai, dailininkai- dailininkų, kinematografai- kinematografų ir t.t. Tik šių organizacijų nariai buvo oficialiai pripažįstami.

Komunistai siekė SSRS tautas sulieti į vieną vadinamąją sovietinę liaudį. Tačiau propagandos skelbti šūkiai apie “internacionalizmą”, ”tautų draugystę” buvo tik skraistė. Iš tikrųjų Sovietų Sąjungoje vyko nuolatinis tautų rusinimas: valdžios skatinama rusakalbių darbininkų migracija į nacionalines respublikas ir rusų kalbos diegimas vietos gyventojams.

Lietuvių jaunimas nuo pat vaikystės, galiausiai net vaikų darželiuose privalėjo mokytis rusų kalbos.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 299 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (412 žodžiai)
  • Julija
  • Lietuvos kultūra nelaisvėje skaidrės
    10 - 8 balsai (-ų)
Lietuvos kultūra nelaisvėje skaidrės. (2015 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-kultura-nelaisveje-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 08:14
×