Lietuvos kultūrinė istorija Lietuvių monumentalioji dekoratyvinė tapyba


Kultūrinė istorija. Lietuvių monumentalioji dekoratyvinė tapyba. Dailės architektūra FRESKA.

Praeities architektūriniai paminklai teikia mums gana šykščių žinių apie monumentaliosios dekoratyvinės tapybos kelią Lietuvoje. Tik nedaugelis senųjų pastatų išlaikė savo pirmykštį pavidalą, nedaugelis teprabyla į mus visa meninio poveikio jėga: nemaža jų sunaikino karai, gaisrai, o dažnai ir sąmoningi perstatinėjimai. Geriau išlikusių darbų bei jų fragmentų randame įvairiuose Lietuvos architektūros paminkluose: pilyse, rūmuose, bažnyčiose, vienuolynuose. Reikia manyti, kad dalį jų dar slepia uždažytos ir užtinkuotos senųjų pastatų sienos. Antai tik 1964m., remontuojant buvusį Tytuvėnų vienuolyną, po septyniais dažų ir tinko sluoksniais netikėtai atsivėrė senovinės freskos, apie kurias iki tol niekas nežinojo. Neseniai aptiktos freskų žymės ir Zapyškio bažnyčioje. Restauruojant Jono bažnyčią Vilniuje (1971), atidengtos XVIII a. Freskos. Vilniaus V. Kaspuko universiteto patalpų restauravimo metu (1956-1957) paaiškėjo, kad observatorijos freskos buvo perdažytos net vienuolika kartų.

Šiandien sunku tiksliai nustatyti daugelio darbų autorystę, nes mūsų sieninės tapybos palikimas tebėra mažai nagrinėtas. Iš istorinių šaltinių ir iš to, kas liko iki mūsų dienų, galima spręsti, jog monumentalioji dekoratyvinė tapyba Lietuvoje jau XIV-XV a. buvo paplitusi gana plačiai. Ankstyvosios lietuvių monumentaliosios dekoratyvinės tapybos raidai tam tikros įtakos turėjo bizantinės tapybos tradicijos, vėliau ją daugiau veikė Vakarų Europos dailė.

Istoriniais duomenimis Vilniuje, Jogailos dvare, dirbo grupė įvairių tautybių dailininkų. 1386 m. Jogaila, tapęs Lenkijos karaliumi, išsivežė į Krokuvą lietuvį tapytoją Žaltį-Jokūbą ir kitus dailininkus, kurie Lenkijoje atliko nemaža dekoratyvinės tapybos darbų ( dekoravo šv. Kryžiaus vienuolyno bažnyčia Liscoje, Jogailos miegamąjį Vavelyje .ir kt.)

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 1351 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1370 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Laura
  • Lietuvos kultūrinė istorija Lietuvių monumentalioji dekoratyvinė tapyba
    10 - 10 balsai (-ų)
Lietuvos kultūrinė istorija Lietuvių monumentalioji dekoratyvinė tapyba. (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-kulturine-istorija-lietuviu-monumentalioji-dekoratyvine-tapyba.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 17:32
×