Lietuvos kultūros raida


Lietuva. Kultūros raida xiv xvii. Lietuvos krikštas. Mokyklos ir švietimo sistema. Vilniaus universitetas. Rašto kultūros plitimas. Raštija ir spausdintos knygos. Vidurinių amžių kultūra. Arabų valstybė ir religija. Bažnyčios vaidmuo. Viduramžių mokykla. Riterių ir miestų kultūra. Viduramžių literatūra. Bizantiškasis , romaniškasis , gotiškasis stilius. Renesansas mene , architektūroje. Žymiausi renesanso kūrėjai.

Krikščioniškoje Europoje paplitus kryžiaus karų ideologijai, į Pabaltijo kraštus vyko ne misionieriai kunigai ar vienuoliai pamokslininkai, o vyskupai. Vyskupas tuomet buvo ne tikinčiųjų ganytojas, dvasinis vadovas, o jų valdytojas žemės savininko teisėmis. Su tokia misija vykstantį kunigą į vyskupus pakeldavo pats popiežius arba kuris nors imperijos arkivyskupas. Tokius vyskupų šventinimus atlikdavo ir lenkų Gniezno arkivyskupas.

Lietuvos valstybės susikūrimas 13 a. 4 deš. buvo vėlyvas reiškinys Europos raidoje. Tuo metu Vakarų ir Vidurio Europa buvo pažengusi daug toliau. Tai buvo brandaus feodalizmo regionas. Čia vyko valdžios centralizacija, luomų formavimasis ir jų teisių juridinis įtvirtinimas. Jau 10-11 a. Vakarų Europoje kūrėsi miestai su savo savivalda, išvystytais amatais, cechų organizacijomis, prekyba. Dvasinės kultūros sferoje Vakarų Europa buvo universitetų kultūros regionas, joje klestėjo filosofinė mintis, grožinė literatūra, architektūra, dailė.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 44 KB
  • 2014 m.
  • 26 puslapiai (8250 žodžiai)
  • Almante
  • Lietuvos kultūros raida
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos kultūros raida. (2014 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-kulturos-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:52
×