Lietuvos mineralinės žaliavos ir jų panaudojimas kelių statyboje


Įvadas. Naudingosios iškasenos. Dėstymas. Kelių tiesimo istorija. Esama situacija. Išvados. Naudota literatūra.

Neretai romėnai yra laikomi kelių tiesimo pradininkais. Keliai buvo skirti medžiagų pervežimui iš vienos vietos į kitą. Keliais buvo leidžiama vaikščioti, važiuoti vežimais, transporto priemonėmis, t.y. judėti bet kuria kryptimi išilgai kelio. Keliai turėjo tvirta 5 sluoksnių pagrindą, buvo grįsti akmeninėmis plokštėmis arba akmenimis. Tiesiant kelius romėnai naudojo akmenys, skaldytus akmenys sumaišydavo su cementu ir smėliu, cementą sumaišydavo su skaldytomis plytelėmis, akmenimis – tam kad vanduo galėtų nutekėti, o viršutiniam sluoksniui jie naudojo sutankinta grindinį.

Žiūrint į kelią iš viršaus galima iškelti prielaidą, kad po asfalto danga nieko daugiau nėra. Tačiau panagrinėjus kelio struktūrą, tampa akivaizdu, kad tai sudėtinga sistema tiek įrengimo, tiek tam naudojamų medžiagų požiūriais.

Ko nematome, tai kas slypi po viršutiniu asfalto sluoksniu. Svarbiausi kelio elementai žiūrint į jį iš skersinio pjūvio yra šie:

·        žemės sankasa. Ji gali būti įrengiame pylime arba iškasoje ir sudaryta iš natūralių gruntų. Žemės sankasa laiko kelio dangos konstrukciją, kuri įrengiama virš jos. Prieš kitų sluoksnių įrengimą žemės sankasos viršus suformuojamas tinkamo nuolydžio ir reikiamai sutankinamas.

·        nesurištųjų medžiagų sluoksniai. Jie įrengiami iš mineralinių medžiagų nenaudojant rišiklio. Eilės tvarka virš žemės sankasos pirmiausia rengiamas šalčiui atsparus sluoksnis, o vėliau ir pagrindo sluoksnis. Šie sluoksniai rengiami iš nustatytos granuliometrinės sudėties medžiagų tam tikro storio ir turi užtikrinti reikiamą filtracijos koeficientą. Šalčiui atsparus sluoksnis turi turėti ne didesnį nei nustatytą smulkių dalelių kiekį ir turi užtikrinti, kad dangos konstrukcija bus nejautri šalčiui. Pagrindo sluoksnio paskirtis – absorbuoti transporto priemonių apkrovas, kurių nesugėrė asfalto sluoksniai.

  • Microsoft Word 338 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1448 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mantas
  • Lietuvos mineralinės žaliavos ir jų panaudojimas kelių statyboje
    10 - 5 balsai (-ų)
Lietuvos mineralinės žaliavos ir jų panaudojimas kelių statyboje. (2015 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-mineralines-zaliavos-ir-ju-panaudojimas-keliu-statyboje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 01:09
×