Lietuvos nepriklausomybės etapas ir vykusios kovos


Lietuvos nepriklausomybės kovos. Kovos su bolševikais Kovos. Kovos su bolševikais. Ypač didelę grėsmę jaunai Lietuvos valstybei kėlė Rusijos valdžia užgrobę bolševikai. Sausio 5 d. Buvo užimtas Vilnius, sausio pabaigoje – Šiauliai. Raudonosios armijos puolimas. Mėlyna linija pažymėta Bresto sutarties riba. Kovos su bermontininkais. Dar vykstant mūšiams su Raudonąja armija. Į Vilnių ir aplinkines teritorijas pretendavo tiek Lietuva. M. Lietuvos Lenkijos. Karininkų mobilizacija. Lietuvos Taryba savo posėdyje vasario 16 d. Išvados. Pradžioje paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę.


Ypač didelę grėsmę jaunai Lietuvos valstybei kėlė Rusijos valdžia užgrobę bolševikai. Jie melagingai skelbė,kad pripažįsta tautų apsisprendimo teisę, o ištikrųjų ketino susigrąžinti kitados carinės Rusijos užgrobtas teritorijas. Bolševikai planavo pasaulinė revoliucija, tikėjosi ją pradėti nuo silpstančios Vokietijos. Kelias į ten vedė per Lietuvą ir Lenkiją. Vokietijai pralaimėjus Pirmąjį pasaulinį karą, bolševikai sulaužė Brest Litovsko sutartį. Demoralizuota,kovų išvarginta vokiečių kariuomenė traukėsi. Paskui ją į vakarus slinko Raudonoji armija. Kuriama Lietuvos valstybė atsidūrė mirtiname.

Pavojuje. Tada šalies valdžia, suprato,kad pasipriešinti galima tik turint savą kariuomenę. 1918m. Lapkričio 23.d. paskelbus pirmąjį vyriausybės įsakymą krašto apsaugos ministerijai, pradėta kuri kariuomenė. Ši data laikoma Lietuvos kariuomenės gimimo data ir kasmet iškilmingai minima.

Dar vykstant mūšiams su Raudonąja armija, iš Latvijos į Lietuvą įsiveržė vokiečių savanorių ir rusų baltagvardiečių , bermontininkų kariuomenė. Avantiūristo Pavelo Bermonto Avalovo vadovaujami jie skelbė žygiuojantys kovoti su bolševikais. Bermontininkai nepalankiai žiūrėjo į nepriklausomų Lietuvos, Latvijos, Estijos valstybių įkūrimą, siekė atkurti vientisą ir nedalijama caro laikų Rusiją. Būdami menkos moralės, pagarsėjo plėšimais ir žudynėmis: užpuldinėjo Lietuvių karius,šaudė neįtikusius žmonės.

  • MS PowerPoint 4359 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (520 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Samanta
  • Lietuvos nepriklausomybės etapas ir vykusios kovos
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos nepriklausomybės etapas ir vykusios kovos. (2019 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-nepriklausomybes-etapas-ir-vykusios-kovos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 08 d. 18:47
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo