Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas


Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas. Planas. Sąvokos, asmenybės. Datos. Vokiečių okupacija. Lietuvių politiniai siekiai Pirmojo pasaulinio karo metais (1917–1918). Vilniaus konferencija. Rusų dramos teatras. Lietuvos Taryba 1917 m. Gruodžio 11 d. aktas. Vasario 16 d. aktas. JAV prezidentas V. Vilsonas. 1918 m. sausio mėnesį paskelbė savo garsiuosius „14 punktų“. Lietuva po vasario 16 d. akto. Augustinas Voldemaras. Namų darbai.

Antanas Smetona, Jonas Basanavičius, Vilhelmas fon Urachas, Mindaugas II, Augustinas Voldemaras. Oberostas, Gintarinė deklaracija, Lietuvių komitetas nukentėjusiems nuo karo šelpti, Vilniaus konferencija, Lietuvos Taryba, Nepriklausomybės signatarai, Lietuvos aidas.

Vokietijai okupavus Lietuvą, 1915 m. rudenį įkurtas Oberostas (Vyriausiojo Rytų vado kraštas) į kurį įėjo: Suvalkų, Kauno ir beveik visa Vilniaus, Gardino ir Kuršo gubernijos. Oberostas skirstomas į apygardas (Kuršo, Lietuvos, Balstogės ir Gardino apygarda), šios į apskritis, apskritys į valsčius.

Okupacinis valdymas stipriai neigiamai paveikė ne tik Lietuvos ekonomiką, bet ir socialinę raidą. Karo pradžioje dėl įvairių priežasčių į Rusiją pasitraukė apie 300 tūkst. lietuvių ir beveik tiek pat žydų. Karo metais į carinės Rusijos kariuomenę buvo paimta 75 tūkst. Lietuvos gyventojų, iš jų apie 11 tūkst. žuvo, sužeista apie 18 tūkst., invalidais tapo apie 4 tūkst. asmenų. Dėl karo veiksmų labai paspartėjo gyventojų mirtingumas: Vokietijos okupacijos metais mirė 34 tūkst. žmonių daugiau negu gimė. Suskaičiuota, kad 1915-1918 m. prievarta, grasinimais, o iš dalies ir savu noru, į Vokietijos organizuotus darbo batalionus buvo surinkta apie 130 tūkst. Lietuvos gyventojų. Įvairiais duomenimis, dėl pasitraukusių, žuvusių asmenų ir neigiamo gyventojų prieaugio tuometė Lietuvos teritorija neteko apie 1 mln. gyventojų.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2668 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 39 puslapiai (1346 žodžiai)
  • Gabija
  • Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas. (2015 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-nepriklausomybes-paskelbimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 13:54
×