Lietuvos partizanai: biografija ir apdovanojimai


Antanas Kraujelis Siaubūnas. Lionginas Baliukevičius Dzūkas. Tauro partizanų apygarda Susikūrimas.


Antanas Kraujelis Siaubūnas – (1928. 10. 25 – 1965. 03. 17) kovotojas už Lietuvos laisvę, paskutinis su ginklu rankose žuvęs Aukštaitijos partizanas. Visą savo trumpą gyvenimą paskyrė kovai su okupantais. 1946–1947 m. veikė kaip partizanų ryšininkas, po metų tapęs Vytauto apygardos partizanu Pabaisa, Siaubūnu. Jo gyvenimo tikslas buvo kovoti su okupantais iki galo. Jis garbingai laimėjo sunkią kovą, gyveno ir mirė laisvas žmogus.

Mokėsi Aluntos progimnazijoje, kurią baigė jau prasidėjus antrajai bolševikų okupacijai. 1946–1947 m. A. Kraujelis veikė kaip partizanų ryšininkas, tačiau dėl nuolatinio persekiojimo nebegalėjo ilgiau pasilikti namuose, todėl išėjo į mišką. Pasirinkęs Pabaisos slapyvardį, buvo Vytauto apygardai priklausiusiame Mykolo Urbono – Liepos būryje, dėl to, kaip Rytų Aukštaitijos atstovas, vyko į pasitarimus pas dzūkų partizanus dėl ryšių užmezgimo. 1950 m. A. Kraujelis perėjo į Žėručio rajono Henriko Ruškulio – Liūto būrį. Ten būdamas tapo rajono štabo nariu ir pasivadino Siaubūnu. A. Kraujelis gyveno Papiškių kaime, Utenos raj., po krosnimi įrengtoje slėptuvėje. 1965 m. kovo 17 d. per kariuomenės operaciją A. Kraujelis nusišovė, prieš tai sunaikinęs dokumentus. Jo kūną išvežė į Uteną. Atpažinimo aktą pasirašė KGB jaunesnysis leitenantas Marijonas Misiukonis.

A. Kraujelis turėjo šešias seseris. Dvi iš jų buvo partizanų ryšininkėmis. Dėl A. Kraujelio veiklos buvo tardomi ir persekiojami jo šeimos nariai. Jo tėvai, seserys du kartus buvo ištremti. 1955 m. vedė ir susilaukė sūnaus. Žmona – Janina Snukiškytė. Dėl vyro veiklos dalį gyvenimo praleido kalėjime. Tuo metu sūnus Antanas augo vaikų namuose.

  • Microsoft Word 105 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (935 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Greta
  • Lietuvos partizanai: biografija ir apdovanojimai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos partizanai: biografija ir apdovanojimai. (2020 m. Rugsėjo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-partizanai-biografija-ir-apdovanojimai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 17:07
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo