Lietuvos paveldosaugos teisinių aktų palyginamoji analizė paveldosaugos objekto ir veiklos sampratos kaitos atžvilgiu


Architektūros analizė. Lietuvos paveldosaugos teisinių aktų palyginamoji analizė paveldosaugos objekto ir veiklos sampratos kaitos atžvilgiu. Įvadas. Kultūros paveldo reikšmės visuomenei raida. Išvados. Literatūra.


Jau senais laikais žmonės žinojo, jog turtas (tiek materialus, tiek nematerialus) neturėdamas savininko, netinkamai prižiūrint arba tiesiog apleistas turtas, laikui bėgant sunyksta. Keičiantis žmonių mąstymui ir gyvensenai atsirado poreikis diferencijuoti turimą turtą ir saugoti tai, kas puoselėja mūsų kultūrą, turi įtakos visuomeniniam gyvenimui bei žmonijos istorijai. Pamažu, augant kultūros svarbai, atsiskleidė ir visuomenės poreikis išsaugoti, tai ką turime vertingo(ne tik materialiąja prasme) , kad galėtumėme palikti ateities kartom, kaip savo egzistencijos buvimą laike pėdsaką. Gyvenimo raidoje, didėjant žmonijos populiacijai, didėjo ir norimų išsaugoti paveldėto turto skaičius, tačiau didėjant kiekiui, nukenčia kokybė, tad vis labiau didėjo saugomo paveldo diferenciacija, atsirado kriterijai, kuriais išreiškiama, kokį paveldą visuomenė nori išsaugoti.

Lietuvos istorijos visuomenės keliami laikmečių kriterijai aprašomi įstatymuose, kuriuose taip pat apibrėžiamas esamo laikmečio požiūris, tikslai ir būdai vertingam paveldui išsaugoti. Vieni didžiausių pokyčių valstybės istorijoje saugant paveldą aprašomi 1977 m. istorijos ir kultūros paminklų apsaugos ir naudojimo įstatyme, 1994 m. nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme bei 2004 m. Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme. Nors šie įstatymai buvo išleisti toje pačioje teritorijoje gyvenančių žmonių bei buvo taikomi didžiajai daliai tų pačių saugomu objektų, visgi, veikiamas laiko, ir esamos to laiko valstybės santvarkos, visuomenės požiūris į paveldą kito, papildė bei keitė ankstesnius įstatymus.

  • Architektūra Analizės
  • 2013 m.
  • Laura
  • 10 puslapių (2021 žodis)
  • Universitetas
  • Architektūros analizės
  • Microsoft Word 20 KB
  • Lietuvos paveldosaugos teisinių aktų palyginamoji analizė paveldosaugos objekto ir veiklos sampratos kaitos atžvilgiu
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos paveldosaugos teisinių aktų palyginamoji analizė paveldosaugos objekto ir veiklos sampratos kaitos atžvilgiu. (2013 m. Vasario 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/lietuvos-paveldosaugos-teisiniu-aktu-palyginamoji-analize-paveldosaugos-objekto-ir-veiklos-sampratos-kaitos-atzvilgiu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 20:11