Lietuvos pensijų fondai, jų veiklos organizavimo ypatumai


Įvadas. Pensijų fondai Lietuvoje ir jų veiklos ypatumai. Pensijų fondai Lietuvoje, jų struktūra. Lietuvos pensijų sistemų pakopos ir rūšys. Lietuvos pensijų sistema ir jos vizija. Lietuvos pensijų sistemos reforma. Pensijų reformos esmė. Pensijų fondų patikimumas ir saugumas. Išvados. Literatūra.

Darbo tikslas – išnagrinėti privačių pensijų fondų rinkos ypatumus Lietuvoje, išanalizuoti privačių pensijų fondų veiklos rezultatus.

Darbo objektas – Lietuvos pensijų fondų veikla.

Teisės į pensiją gali būti realizuojamos naudojant taškų sistemą arba įvedant virtualias pensijas.

Taškų sistema reiškia, kad pensijų dydis prikaluso nuo to, kiek asmuo sukaupė taškų per profesinės veiklos laikotarį. Rodiklis, lemiantis pensijos dydį – draudimo stažo trukmė, kuri lemia taškų skaičių, o trūkstami taškai gali būti nuperkami (sumokant tam tikro dydžio įmokas). Sistema remiasi principu, kad, ilgiau liekant profesinėje veikloje, pensija didėja (1, 137). Virtualių pensijų sistemoje teisė į pensijų išmokas priklauso nuo to, kiek asmuo mokėjo socialinio draudimo įmokųir kokiai kartai priklauso. Pagrindinė šios sistemos idėja ta, kad, esant ilgesnei tikėtinai gyvenimo trukmei, atitinkamu koeficientu mažėja pensija.

Apibendrinant galima teigti jog dėl mažo gimstamumo ir ilgėjančios gyventojų vidutinės gyvenimo trukmės pažangioms valstybėms ateityje bus vis sunkiau užtikrinti pakankamai dideles valstybines pensijas, tame tarpe ir Lietuvai. Pasaulio finansų krizės sukeltas ekonominis nuosmukis Lietuvoje tik patvirtina: valstybės surenkamo „Sodros" biudžeto nepakanka, kad būtų užtikrintas aukštas pensijų lygis ir kitos socialinės išmokos. Norint turėti orią senatvę, ja pasirūpinti turėtume jau dabar. Pensijų fondai gali būti išsigelbėjimas nuo skurdžios senatvės. Reformų esmė – nepasikliauti vien valstybine pensija, o papildomai kaupti lėšas senatvei. sudaryti sąlygas apsidraudusiems asmenims gauti didesnes pensijas, sumažinti gyventojų senėjimo poveikį pensijų sistemai. Svarbu yra tai, kad apsisprendus dalyvauti kaupime, atgal grįžti į senąją, t.y. socialinio draudimo sistemą, nebegalima.

pasirinkus pensinų fondą (fondo valdytoją), pirmus 3 metus jo keisti negalima;

Apibendrinant galima teigti jog pensijų sistemos reformos esmė yra perėjimas nuo dabartinės pensijų sistemos, kai surinktos lėšos tik perskirstomos, prie sistemos, pagrįstos kaupimu. Pagrindiniai tikslai yra sudaryti sąlygas apsidraudusiems asmenims gauti didesnes pensijas, sumažinti gyventojų senėjimo poveikį pensijų sistemai, sustiprinti kapitalo rinką ir taip skatinti Lietuvos ūkio augimą. Kalbant apie šių fondų patikimumą yra matoma, kad jos yra kruopščiai prižiūrimos ir pensijų kaupimo veiklą gali vykdyti tik specialias licencijas ar leidimus turinčios pensijų kaupimo bendrovės ir gyvybės draudimo įmonės, turinčios leidimą verstis pensijų kaupimo veikla ir pensijų fondų valdymo įmonės. Todėl vartotojo teisės yra pilnai apsaugotos.

Egzistuoja trys pensijų sistemos pakopos: I pensijų pakopa – valstybinė pensija. Valstybinė („Sodros„) pensija bus mokama iš ateityje dirbančiųjų sumokėtų mokesčių „Sodrai“. II pakopos pensijų fondai. Investuojama dalis dabar valstybės surinktų „Sodros" mokesčių, kurie kaupiami žmogaus asmeninėje pensijų fondo sąskaitoje. II pakopa garantuoja aiškesnį ir didesnį nei dabar pajamas, nes profesiniai pensijų fondai sudaro galimybes pensijas kaupti papildomai. III pakopos pensijų fondai. Investuoja pats žmogus, bet valstybė skatina, nes taiko gyventojų pajamų mokesčio lengvatą. Uždirbama ne tik iš investavimo, bet ir iš lengvatos. Pagal Respublikos valstybinių socialinio draudimo įstatymą (1994 m.) skiriamos socialinio draudimo senatvės, invalidumo, našlių ir našlaičių pensijos. Asmenims, tuo pat metu turintiems teisę gauti senatvės ir invalidumo socialinio draudimo pensijas, skiriama didesnioji arba pagal jų pasirinkimą viena iš šių pensijų. Našlių ir našlaičių pensijos mokamos kartu su senatvės ar invalidumo pensijomis. Asmenys turintys gauti valstybinę socialinio draudimo pensiją, nepraranda teisės gauti kitas valstybines pensijas.

  • Microsoft Word 169 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3662 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Lietuvos pensijų fondai, jų veiklos organizavimo ypatumai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos pensijų fondai, jų veiklos organizavimo ypatumai. (2015 m. Lapkričio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-pensiju-fondai-ju-veiklos-organizavimo-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 08:05
×