Lietuvos pinigai iki nepriklausomybės atkūrimo


Įvadas. Okupacija antrojo pasaulinio karo metu. Lietuva okupuota sovietų sąjungos. Vokietijos reichsmarkės. Koncentracijos stovyklos pinigai. Lietuvos auksas. Lito įvedimas. Tyrimo rezultatai. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas: išnagrinėti Lietuvos pinigų raidą nuo 1940 m. iki nepriklausomybės atkūrimo.

sukurti (tyrimą) apklausą apie Lietuvos pinigus ir jų raidą ir ją išanalizuoti

Lietuvos Respublikos vyriausybė Antrojo pasaulinio karo ir nepriklausomybės praradimo grėsmės akivaizdoje apsaugos tikslais aukso atsargas pervedė į užsienio bankus. 1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Švedija pakluso okupantų reikalavimui ir Lietuvos auksą perdavė Sovietų Sąjungai. Tačiau Didžioji Britanija ir Prancūzija išsaugojo jų bankuose buvusį Lietuvos auksą, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 1990 m. jį grąžino su palūkanomis. Netrukus, veikiama pasaulio opinijos, deponuoto Lietuvos aukso vertę su palūkanomis grąžino ir Švedija. Šiuo metu Lietuvos Respublikos aukso atsargos yra 5,8 t aukso. Dalį jų sudaro vadinamasis Blokados fondas. Tai 1990 m. surinktos gyventojų aukos, kurių didžioji dalis buvo paversta juvelyriniais aukso dirbiniais. Jie yra sužymėti specialiu Lietuvos Respublikos žymekliu. Šiuos dirbinius kurį laiką saugojo Lietuvos prabavimo rūmai Druskininkuose. 2008 m. kovo 26 d. Lietuvos vyriausybė nutarė Blokados fondo aukso dirbinius perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Nuo 1940 m. iki nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvoje valiutų pasikeitimų skaičius buvo iš tiesų ganetinai didelis, siekė apytiksliai iki 10 kartų.

Pažvelgus į tyrimo rezultatus, galime pamatyti, kad dauguma respondentų (iš viso apklausoje dalyvavo 82 žm.) buvo nuo 19-25 metų.

Net 67 % žmonių žinojo, kad litas į Lietuvą sugrįžo 1993 metais.

Remdamiesi tyrimo rezultatais, galima teigti jo didžiąją dalį apklaustųjų pinigus supranta kaip mokėjimo priemonę.

Palyginus teorinę informaciją su apklausos duomenimis, galime teigti, jog daugelis žmonių žino apie vyravusius Lietuvoje pirmus litus, sovietinius rublius ir talonus-vagnorkes. Tačiau tik maža dalis žmonių esą girdėję apie reichsmarkes, kurios buvo įvestos Vokietijos okupacijos metais.

  • Microsoft Word 158 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (1557 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edvin
  • Lietuvos pinigai iki nepriklausomybės atkūrimo
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos pinigai iki nepriklausomybės atkūrimo. (2017 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-pinigai-iki-nepriklausomybes-atkurimo.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 11:52
×