Lietuvos pinigai nuo 1500 iki 1795 metu


Lietuvos senieji pinigai. Metų auksinė moneta. – 1566 metų monetos. Stepono Batoro pinigų sistema. Pilnavertės sidabrinės monetos. Auksinės monetos – pusdukatis ir dukatas. Šiaurės karo metais kaldintos monetos. Metų sukilimo pinigai. Lietuviškų monetų Vilniaus kalykla. Literatūros sąrašas.

Kuriant Jono Kazimiero trigrašiuo dizainą buvo atsižvelgta į Stepono Batoro trigrašio piešinius ir jų išdėstymą. Naujosios monetos averse buvo taip pat vaizduojamas valdovo portretas (Jono Kazimiero) su lauru vainiku. Aplink portretą buvo škomponuota legenda, o žemiau jo – kalyklos nuomotojo T.L. Boratino inicialiai.

Jono Kazimiero auksinės monetos buvo kaldintos 1664-1665 m., Pusdukačių masė buvo 1,75 g., praba – 980, o dukatas buvo du kartus sunkesnis. Jo masė – 3,5 g., o praba tokia pati kaip ir pusdukačio.

Vėliau Jonas Kazimieras uždarė kalyklą, ji neveikė beveik 130 metų, t.y. iki pat ekonomikai ir politiškai nusilpusios Lietuvos ir Lenkijos valstybės padalijimo (1795m.).

Kitas Lietuvos ir Lenkijos valdovas mėginęs kaldinti lietuviškas monetas, buvo Augustas II. Augustas II pralaimėjo karą su Švedija, todėl buvo priverstas atsisakyti Lietuvos ir Lenkijos sostų. Tačiau Augustas norėjo įvykdyti savo sumanymą – kaldinti lietuviškas monetas. Jis pats to padaryti nebegalėjo, tačiau jo sumanymą vykdė LDK žemės iždininkas Liudvikas Konstantinas Pociejus. Jis ėmė kaldinti sumažintos vertės lietuviškus šešiagrašius.Pirmieji šešiagrašiai buvo nukalti Karaliaučiuje. Vėliau tokios pat monetos buvo kaldintos Maskvos kalykloje 1706 – 1707 m.

Nuo XVIIa. Pradėjusi reikštis pinigų anarchija, visai įsigalėjo XVIIIa. Pinigų anarchija virto tikra katastrofa, Leipcigo mieste buvo pagauti mūsų respublikos prietaisai ir buvo pradėtos padirbinėti mūsų monetos, vadinamos efraimkomis. Atsirado ekonomistų, kurie suprato, kad reikia išimti iš apyvartos senąsias monetas ir duoti kraųtui naujus, gerus pinigus. 1764m. seimas skyrė komisiją pinigų reformai sukurti. Pinigų gamybos teisė buvo vėl gražinta karaliui, atsiskaitymai turėjo vykti naujais pinigais, tačiau ir vėl teko įsitikinti, kad mūsų gerieji pinigai labiau vertinamis užsienyje, nei savame krašte. 1775m. buvo uždrausta mūsų pinigus išvežti į užsienį, bet kadangi nebuvo sienų apdaugos, tai toks draudimas buvo tik žodinis. 1775m. prasidėjo pirmieji siūlymai popieriniams pinigams įvesti ( Sulkovskis, Osovskis, Kapostas – buvo idėjos šalininkai). Tik 1794m. buvo paleisti pirmieji popieriniai pinigai.deja, jokios priemonės nepajėgė atlaikyti popierinių pinigų vertės. 1794m. Mociejovicų mūšis palaidojo mūsų respublikos nepriklausomybę, o su ja ir pirmuosius popierinius pinigus.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 298 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (1791 žodžiai)
  • Universitetas
  • Toma
  • Lietuvos pinigai nuo 1500 iki 1795 metu
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos pinigai nuo 1500 iki 1795 metu. (2014 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-pinigai-nuo-1500-iki-1795-metu.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:19
×