Lietuvos pinigų ištakos Lito istorija


Lietuvos respublikos pinigų ištakos. Pinigų istorijos puslapis. Reformų ir Lietuvos banko atkūrimo metai. Pakartotinis lito įvedimas. Pasirengimas lito įvedimui. Išėjimas iš rublio zonos ir talonų įvedimas. Lito įvedimas.


Šiuo darbu stengiausi trumpai apžvelgti svarbiausias Lietuvos Respublikos pinigu – litu istorijos akimirkas bei kuo daugiau sužinoti apie jų atsiradimą.

Lietuvoje cirkuliavusių ostpinigių vertė ėmė katastrofiškai kristi. 1921 m. vasaros pabaigoje Vokietijos markės vertė sudarė vos 2,2 proc. jos aukso pariteto. Kadangi su marke buvo susieti ostpinigiai, progresyviai didėjo jų nuvertėjimas, trikdęs bankų veiklą, sunkinęs biudžeto sudarymą ir bloginęs gyventojų materialinę padėtį. Kiekvieną mėnesį tarnautojams prie algos skiriami vis didesni infliacijos priedai (50-75-100 proc.) negalėjo lenktyniauti su įsisiūbavusia hiperinfliacija.

Lietuvos Vyriausybė siekė derybomis su Vokietija susitarti dėl pinigų unijos su ja nutraukimo sąlygų ir nacionalinio banko įkūrimo, savų pinigų įvedimo. 1922 m. vasario 27-kovo 9 d. vyko vokiečių-lietuvių finansų derybos "Dėl pinigų sistemos klausimų sureguliavimo vokiečių karinės okupacijos Lietuvoje metu". Jose dalyvavo Vokietijos vyriausiasis vyriausybės patarėjas Grafenhorstas ir Rechsbanko direktorius Dreyse, o Lietuvos Vyriausybės delegacijai - J. atstovavo Jazdauskis, J. Vileišis, L. Soloveičikas, A. Janulaitis ir kt. Derybos buvo nerezultatyvios dėl vokiečių priešiškumo Lietuvos siekiui kurti nacionalinę pinigų sistemą. Tai tik labiau sustiprino norą kuo skubiau sukurti savąją pinigų sistemą.

1922 m. rugpjūčio 9 d. Steigiamojo seimo priimtas Piniginio vieneto įstatymas buvo trumpas ir skelbė: "Lietuvos Respublikos pinigų sistema paremta auksu. Piniginis vienetas yra litas. Litas turi 0,1 50462 gramų gryno aukso. Litą sudaro 100 centų. Lito emisija buvo pavesta Lietuvos bankui, kuris tam gavo 20 metų koncesiją. Trečdalis išleistų banknotų turėjo būti padengta auksu, kita dalis lengvai realizuojamomis vertybėmis. Banknotams padengti reikalingas auksas (3 mln. rb, 2256 kg} buvo gautas iš Tarybų Rusijos kaip karo nuostolių atlyginimas. Litas sudarė 1/10 Amerikos dolerio. Toks lito paritetas tinkamai atspindėjo Lietuvos ūkio sąlygas. Litas apyvartoje pasirodė 1922 m. spalio 2 d. Nuo 1923 m. sausio 1 d. nutrauktas atsiskaitymas ostpinigiais. Litui įsitvirtinti daug padėjo griežta restrikcinė Lietuvos banko politika. Nuo 1 923 m. vasario 6 d. visoms valdžios įstaigoms uždrausta mokesčius ir rinkliavas priimti užsienio valiuta.

Po 50 metų užtrukusios aneksijos 1990m. kovo 11d. atkurta Lietuvos Respublikos nepriklausomybė.

Lietuvos bankas nuo 1991 m. sausio 1 d. pradėjo kredituoti ne tik ūkio poreikius, bet ir Lietuvos Respublikos biudžetą. Kol nebuvo sukurta nacionalinė pinigų sistema ir Lietuvos bankas neturėjo emisijos pajamų, kreditavimo operacijos turėjo svarbią reikšmę, nes finansiškai garantavo banko egzistavimą ir plėtrą.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2459 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ugnelakys
  • Lietuvos pinigų ištakos Lito istorija
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos pinigų ištakos Lito istorija. (2017 m. Vasario 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-pinigu-istakos-lito-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 07:03
×