Lietuvos prisijungimo prie euro zonos privalumai ir trūkumai


Įvadas. Euro zona istorija, bruožai, reikalavimai. Euro zonos privalumai. Devalvacijos gresmės išnykimas. Mažėja skolinimosi kaina. Pavedimų kaštų mažėjimas. Prekybos su euro zonos šalimis pagyvėjimas. Euro zonos trukūmai. Simbolinio tautiškumo ženklo išnykimas. Nacionalinės pinigų politikos atsisakymas. Infliacijos rizika. Išvados. Naudota literatūra.


2015 sausio 1 dieną įstojome į euro zoną. Lietuvos nacionalinė valiuta buvo pakeista į bendrą euro zonos narių valiutą - eurą. Prisijungėme prie bendros pinigų sąjungos, tačiau nežinome kokį poveikį turės Lietuvos ekonomikai. Šiame darbe analizuosime Lietuvos prisijungimo prie euro zonos privalumus ir trūkumus, remiantis 2015 metų patirtimi. Kad galėtume pradėti samprotauti apie euro įvedimo įtaką Lietuvai, pirmiausia, reikėtų išsiaiškinti kas yra euro zona, kokia jos atsiradimo istorija bei kokie pagrindiniai reikalavimai keliami šaliai, norinčiai tapti euro zonos nare. Išsamiau susipažinę su euro zona, galėsime pradėti analizuoti privalumus bei trūkumus. Naudodami makroekonominius rodiklius, remdamiesi ankstesnėmis įžvalgomis, taikydami bendrus euro zonos privalumus ir trūkumus bandysime analizuoti Lietuvos prisijungimo prie euro zonos atvejį. Rašto darbo pabaigoje bus pateiktos išvados, kuriose aptarsime gautus rezultatus. Rašant šį darbą išsikėlėme tikslą ir uždavinius.

Tikslas: Išsiaiškinti kokie euro įvedimo privalumai ir trūkumai Lietuvoje.

Viskas prasidėjo nuo to, kad 1957 metais, buvo pasirašyta Romos sutartis, įsteigusi Europos atominės energijos bendriją ir Europos ekonominę bendriją. Jų tikslas buvo pašalinti tarp valstybių esančius muitus ir tarifus, kad būtų sukurta bendra rinka. 1979 metais Europos ekonominės bendrijos narės vyriausybės ir centriniai bankai sukūrė Europos pinigų sitemą, kurios pagrindinis tikslas buvo judėjimas link bendros valiutos. 1992 metais, Europos Sąjungos 12 valstybių pasirašo Mastrichto sutartį, kurioje buvo numatyta įvesti bendrąją valiutą ir sukurti ES centrinį banką. Nuo 1999 metų sausio pirmos dienos 11 valstybių euras pasirodo elektroninių pinigų pavidalu, o po 3 metų atsiranda kaip grynieji pinigai, visose 12 valstybių narių. 2015 metais sausio pirmąją dieną euras įvedamas ir Lietuvoje.

2004 metais, Lietuva įstojo į Europos Sąjungą. Tapdamos ES narėmis valstybės turi pasirašyti Mastrichto sutartį, kuri apibrėžia tam tikrus ekonominius bei teisinius kriterijus, kurių privaloma laikytis, norint įstoti į euro zoną. Pagrindiniai kritėrijai, kuriuos valstybė turi įvykdyti, kad prisijungtu prie euro zonos yra:

Šiais reikalavimais siekiama užtikrinti, kad valstybės narės ekonomika būtų pasirengusi tinkamai įsivesti bendrą valiutą, būtų laikomąsi ekonominės bei finansinės drausmės t.y. infliacijos, palūkanų normų ir biudžeto deficito sumažinimu, valiutų keitimo kursų stabilizavimu bei sėkmingai integruotis į euro zonos pinigų sistemą.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 200 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2236 žodžiai)
  • Universitetas
  • Matas
  • Lietuvos prisijungimo prie euro zonos privalumai ir trūkumai
    10 - 4 balsai (-ų)
Lietuvos prisijungimo prie euro zonos privalumai ir trūkumai. (2016 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-prisijungimo-prie-euro-zonos-privalumai-ir-trukumai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 13:09
×