Lietuvos pristatymas pasauliui Renesanso epochos Lietuvos literatūroje (M. Husovianas, J. Radvanas, M. Mažvydas)


Literaturinis rasinys radvanas husovianas lietuvos pristatymas. Rašinys,,lietuvos pristatymas pasauliui renesanso epochos lietuvos literaturoje,,. Mmazvydas pristato lietuvių gyvenimo būdą pasauliui.

Lietuvos pristatymas pasauliui Renesanso epochos Lietuvos literatūroje (M. Husovianas, J. Radvanas, M. Mažvydas).

Tačiau visiškai kitaip Lietuvos gyventojų gyvenimo būdą pristatė Martynas Mažvydas. Šis reformacijos judėjimo šalininkas, dvasininkas 1547 m. Karaliaučiuje išleido pirmąją lietuvišką knygą „Katekizmas“. Knygoje dėstomi krikščionių tikėjimo pagrindai, pirmasis elementorius, giesmynėlis, kurį Mažvydas parašė įkvėptas A. Kulviečio verstos M.Liuterio giesmės500 „Malonus džiaugsmas“ bei S.Rapolionio „Giesmės apie kentėjimą Jėzaus Kristaus“ bei lotyniška ir, literatūriniu požiūriu pati reikšmingiausia, lietuviška eiliuota pratarmė, laikoma pirmuoju originaliu lietuvišku eilėraščiu. Joje pačios knygos vardu kreipiamasi į lietuvius ir žemaičius, raginama atsisakyti pagoniškų prietarų ir pažinti tikrąją religiją – krikščionybę. Martynas Mažvydas, kaip šios knygos autorius buvo atpažintas tik 1930 m. atradus jo akrostichą, todėl knygos kilmė – mįslinga. Lietuviškojoje pratarmėje autorius, prisidengdamas knyga, priekaištauja lietuviams dėl jų kultūrinio atsilikimo, stabmeldystės ir nedievobaimingumo, vietoj šių dalykų jis reikalauja pažinti krikščionybę, niekada su knyga nesiskirti, mokyti iš jos savo vaikus ir šeimą. „Katekizme“ išskiriamos kelios svarbiausios vertybės – humaniškumas, pamaldumas, mokslo svarba, pareigingumas ir moralė. Tokią knygą autorius parašė norėdamas lietuvius atvesti į protą ir įdiegti minėtas vertybes, kurios buvo aktualios XVI a.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (770 žodžiai)
  • Mokykla
  • Raimonda
  • Lietuvos pristatymas pasauliui Renesanso epochos Lietuvos literatūroje (M. Husovianas, J. Radvanas, M. Mažvydas)
    10 - 9 balsai (-ų)
Lietuvos pristatymas pasauliui Renesanso epochos Lietuvos literatūroje (M. Husovianas, J. Radvanas, M. Mažvydas). (2015 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-pristatymas-pasauliui-renesanso-epochos-lietuvos-literaturoje-m-husovianas-j-radvanas-m-mazvydas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 07:29
×