Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją (2)


Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją (2).


Pilietiškumas – pareigų atlikimas savo valstybei, tautai; pilietiškumo sąvoką plačiąja prasme būtų galima suvokti kaip tautos vertybes, moralę, darbą, sąžiningumą ir dorą.Kiekvienas pilietis turi nuolat ugdyti moralines vertybes, sąžiningai bei dorai dirbti savo ir tautos labui. Pilietiškumo samprata per amžius šiek tiek keitėsi. Jei XVI amžiuje LDK veikėjas Andrius Volanas pilietinę visuomenę įvardija kaip žmonių bendriją, besilaikančią įstatymų,o iš atskiro žmogaus reikalauja ugdyti dorybes bei įsipareigoti savo kraštui, tai XXI amžiaus visuomenės veikėjai bei kultūros atstovai iš piliečio reikalauja atsakomybės už savo kalbą, kultūrą. Be jokios abejonės tam įtakos turėjo pasaulio kaita, globalizacija, bet svarbiausi dalykai, kuriuos įvardijo Mikalojus Daukša „Postilės“ prakalboje, išlieka : „tėvų žemė, papročiai ir kalba“. Kova už juos tampa ir įvairių epochų literatūros objektu.

Žlugus Lietuvos valstybingumui bei XIX amžiaus viduryje prasidėjus visuotiniam Lietuvos gyventojų rusinimui suaktyvėjo gynybinės tautos galios. Ne vienas Lietuvos šviesuolis visuomeninį darbą suprato, kaip įsipareigojimą savo tautai. Jie suvokė, kad tauta gali išlikti tik kurdama savo literatūrą gimtąja kalba. Į Lietuvos kultūrą įsiveržia romantizmas. Romantikai savo kūryboje ėmė gaivinti tautos dvasią – gynė kalbą, atsigręžė į praeities istoriją, ragino aukotis dėl kilnių tikslų. Publicisto ir švietėjo Vinco Kudirkos asmenybė ir kūryba įprasmino žmogaus siekį kovoti už dorą, tėvynės gerovę bei laisvę.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (968 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dovydas
  • Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją (2). (2017 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-rastijos-ir-literaturos-tekstai-formave-lietuviu-poziuri-i-tautos-ir-valstybes-istorija-2.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 19 d. 06:11
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!