Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją - 12 klasės potemė


Tema: 3. Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją.

Kalbėjimo potemė 12 klasei. 3 temos kalbėjimo pavyzdys. Priedas - išplėstinis planas, literatūros šaltiniai.

Šioje temoje nagrinėjami literatūros kūriniai formavę požiūrį į istoriją. Puikus pavyzdys rašantiems kalbėjimą šia tema.

Suformuotos potemės pavadinimą rasite parsisiuntę potemę, rekomenduojame jį pasikeisti pagal save.


Literatūra daug kuo atspindi žmonių gyvenimą ir visa, kas jį supa – istorinį, socialinį, politinį, kultūrinį ir kitus kontekstus. Taip pat literatūra yra vienas iš veiksnių, formuojančių ir tarsi apibendrinančių mūsų požiūrį į įvairius dalykus. Požiūris į tautos ir valstybės istoriją – vienas iš tokių dalykų. Jis kito istoriškai, tai atsispindi ir lietuvių literatūros literatūros kūriniuose. Dabar vyrauja kritiškas, objektyvus, įvairias puses įvertinantis (nepervertinantis ir nenuvertinantis) požiūris į tautos bei valstybės istoriją. Nacionalizmo laikotarpiu ir Smetonos laikų Lietuvoje klestėjo patosiškas (pernelyg pakilus), ne visuomet adekvatus šių dalykų vertinimas – visi kunigaikščiai vertinti kaip didžiausi herojai; ko gero, tuomet išplito ir legenda apie Vytautą Didįjį, esą nujojusį iki pat Juodosios jūros, kaip sakoma, pagirdyti žirgų – pasakyti, kad ten tiesiog buvo tuometės LDK (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės) ribos būtų buvę tarsi per menka. Sovietmečiu, kaip žinome, istorija buvo klastojama ir kai kuriuos epizodus buvo bandoma tiesiog ištrinti tiek iš istorijos vadovėlių, tiek iš žmonių sąmonės, taip sumenkinant požiūrį į savo tautą ir didinant siekį tapatintis su „tautų draugystę“ deklaravusia Sovietų Sąjunga. Mano kalbos tikslas – šiuos momentus iliustruoti, atskleisti per lietuvių literatūrinius pavyzdžius. Kalbėdamas (-a) remsiuosi literatūriniu, kultūriniu kontekstu, asmenine kultūrine patirtimi.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1033 žodžiai)
  • Mokykla
  • Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją - 12 klasės potemė
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos ir valstybės istoriją - 12 klasės potemė. (2017 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-rastijos-ir-literaturos-tekstai-formave-lietuviu-poziuri-i-tautos-ir-valstybes-istorija-2016-m-12-klases-poteme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 09:27
×