Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos istoriją


Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos istoriją.


Nuo seniausių laikų pasaulio tautos kūrė savo literatūros tekstus, kurie formavo požiūrį į tautą ir valstybės istoriją. Ne išimtis ir lietuviai. Jau renesanso epochoje gimsta pirmieji bandymai pavaizduoti Lietuvos galybę jos suformuotų asmenybių svarbą politiniame ir kultūriniame Europos gyvenime. Kintant istorinėms aplinkybėms Lietuvos, jos teritorijos, kalbos, kultūros ir gyventojų samprata kito. Tai labiausiai atsispindi renesanso epochoje Jono Radvano istorinėje poemoje ,, Radviliada‘‘, vėliau Maironio kūryboje, tautinio atgimimo metu ir Sovietų okupuotoje Lietuvoje Justino Marcinkevičiaus parašytoje dramoje ,, Mažvydas‘‘ .

Taigi pirmiausia pradėsiu nuo renesanso epochos. XVI amžiaus LDK poeto Jono Radvano istorinėje poemoje ,,Radviliada‘‘ aprašomas Livonijos karo laikotarpis, tuo metu aktyviai veikusio Mikalojaus Radvilos Rudojo gyvenimą ir pasiekimus . Jis XVIa. Karvedys iškovojęs Lietuvai pergalę Livonijos kare. Šią asmenybę, kaip pagrindinį ,, Radviliados‘‘ herojų evangelikas – reformatas Radvanas pasirenka ne šiaip sau. Mikalojus Radvila Rudasis – ne tik iškilus karvedys, bet ir evangelikų – reformatų globėjas . Kūrinyje didiką matome kaip ypatingai sąžiningą, ryžtingą, garbingą asmenybę. Primenant lietuvių kilmės iš romėnų istoriją, siekiama pabrėžti iš kokios garbingos giminės kilęs Radvila. Poemos eilutėse nuskambėjusi pagrindinė mintis puikiai atspindi pagrindinio veikėjo požiūrį ir elgseną: ,, Miegot ant šlovės svetimos - negarbinga.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (894 žodžiai)
  • Mokykla
  • Monika
  • Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos istoriją
    10 - 6 balsai (-ų)
Lietuvos raštijos ir literatūros tekstai, formavę lietuvių požiūrį į tautos istoriją. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-rastijos-ir-literaturos-tekstai-formave-lietuviu-poziuri-i-tautos-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 18:58
×