Lietuvos rašytiniai paminklai


Lietuvos valstybes rasytiniai paminklai. Ldk metrika. Kuo virsta paminklai. Skaidres karas su svedija ir rusija. Lietuvos valstybes rasytiniai paminklai lietuvos metrika. Ietuviu kalbos rasytinis paminklas. Rasytiniai istoriniai paminklai. Neretai sakoma, kad ivairus paminklai ir skulpturos. Neretai sakoma kad ivairus paminklai istraukas. Kurie rasytiniai paminklai buvo pirmieji.

Senąja slavų kalba yra sukurti lietuvos rašytiniai paminklai: lietuvos metrika, lietuvos metraščiai ir lietuvos statutas. Jie yra senosios lietuvos valstybės kultūros, literatūros, teisės pasiekimų liudijimai, teikiantys medžiagos apie ankstyvąjį lietuvos istorijos laikotarpį.

Lietuvos metrika vadinamas didžiojo kunigaikščio, paskui valstybės, dokumentų rinkinys, raštinės archyvas. Išliko archyvo dalis nuo xv a. Vidurio (seniausias dokumentas iš 1367 metų, vėliausi – 1794 metų). Metriką sudarė dvi dalys: gautų dokumentų originalai ir gautų, išsiųstų ar išduotų dokumentų nuorašai, susiūti į aktų knygas. Daugiausia įrašų padaryta senąja slavų bei lenkų kalbomis. Iki xvi a. Pradžios buvo laikoma trakų pilyje, iždininko žinioje. Raštinei persikėlus į vilnių, 1511 m. Dokumentų rinkinys pervežtas į vilnių, laikomas žemutinėje pilyje, kanclerio žinioje. 1569 m. Po liublino unijos, prie lenkijos prijungus ldk priklausančias kijevo, volynės, vroclavo ir palenkės žemes, metrikos knygos apie šias vaivadijas perduotos lenkijai ir prijungtos prie lenkijos metrikos. Metrikos vertę suprato to meto lietuvos elitas. 1594 m. Ldk kanclerio leono sapiegos rūpesčiu pradėta perrašyti visas susidėvėjusias knygas. Per xvii a. Vidurio karus su rusija ir švedija metrika labai nukentėjo: dalis knygų sudegė vilniuje, kitos radvilų buvo evakuotos į karaliaučių arba pagrobtos švedų ir išvežtos į švediją. 1660 m. Švedai knygas grąžino, bet dalis knygų bevežant nuskendo baltijos jūroje. Apie 1751 m. Knygos išvežtos į varšuvą, kur 29 knygos perrašytos lotyniškomis raidėmis. Varšuvoje metriką tvarkė istorikas adomas naruševičius. Po 1794 m. Ji buvo išvežta į peterburgą, kur 1835-1836 m. Suskirstyta į 12 knygų. Ten ją tvarkė simonas daukantas, dirbęs metrikantu. 1887 m. Metrika perkelta į rusijos teisingumo ministerijos archyvą.

  • Istorija Projektas
  • Microsoft Word 10 KB
  • m.
  • 2 puslapiai (848 žodžiai)
  • Ligita
  • Lietuvos rašytiniai paminklai
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos rašytiniai paminklai. (2012 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-rasytiniai-paminklai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:40
×