Lietuvos Respublikos ( 1918-1940) civilinės teisės šaltiniai ir institutai


Lietuvos Respublikos ( 1918-1940) civilinės teisės šaltiniai ir institutai. Recepuoti privatinės teisės šaltiniai Lietuvoje. Nacionaliniai privatinės teisės šaltiniai. Civilinio teisinio santykio subjektai. Juridiniai teisinio santykio subjektai. Akcinės ir kooperacinės bendrovės. Daiktinė teisė. Nuosavybės teisės požymiai. Daiktai skirstyti į kilnojamus ir nekilnojamus, įsigytinius ir gimininius. Prievolių teisė. Sutarčių rūšys. Santuokos ir šeimos teisės bruožai. Tėvų ir vaikų santykiai. Paveldėjimo teisė.

Lietuvos Konstitucija teikė pirmenybę nacionaliniams įstatymams, galiojantiems visoje šalies teritorijoje ir tai tapo pagrindine priemone mažinti dėl skirtingos svetimos teisės recepcijos susidariusį teisės partikuliarizmą. Darant civilinių ir prekybos įstatymų paketimus, daugiausiai novelizuoti rusų imperiniai įstatymai. Šaltiniai: Tarptautiniai teisiniai dokumentai ( pvz., 1938 m. Lietuvos, Latvijos ir Estijos sudarytos konvencijos vekselių ir čekių įstatymams suvienodinti) Papročiai, iki Pirmojo pasaulinio karo plačiai taikyti Lietuvos teritorijoje. Paprotinė teisė, remiantis rusijos imperijos įstatymais, reguliavo daugelį teisinių santykių valstiečių tarpe (paveldėjimo ir globos santykiuose, sprendžiant smulkius turtinius ginčus). Lietuvoje papročiai taikyti tais atvejais, kai įstatymas leido ar kai buvo jo spraga, tačiau teisėje pirmenybė visgi teikta rašytiniam įstatymui Teismų praktika, paplitusi rusų teismuose remiantis Senato sprendimais. Tačiau Lietuvos teisiniame gyvenime reikšmė teikta aukščiausiosios teismo instancijos -Vyriausiojo tribunolo- praktikai, jo kasaciniams sprendimams ir visuotinių susirinkimų nutarimams.

Nors Rusijoje buvo įtvirtinta nevienoda valdinių luominė teisinė padėtis( ypač valstiečių, moterų), Lietuvoje konstituciniu lygmeniu buvo paskelbta visų piliečių nepaisant tikybos, tautybės, luomo lygybė įstatymams Subjektų bruožai: Pilnas veiksnumas nuo 21 metų( netvarkomo pobūdžio teisėms-nuo 17, kai kada nuo 14) Asmenys, oficialiai sergantys psichikos liga prilyginami mažamečiams Subjektų rūšys: Fiziniai asmenys Juridiniai asmenys.

Turėjo teisę įgyti ir perleisti turtą, gauti paveldėjimą, sudaryti sutartis, pateikti ieškinius, atsakyti teisme Galėjo siekti: Viešų tikslų( Valstybė, sąjungos, Bažnyčia, labdaros įstaigos) Privačių ar visuomeninių tikslų( akcinės bendrovės, savitarpio pagalbos, mokslo ir meno organizacijos) Turėjo būti pripažinti valstybės valdžios (veikė remdamiesi pareikštinės ar koncesinės (leidimų) tvarkos įstatais) Pagal 1919 m.

  • MS PowerPoint 294 KB
  • 2016 m.
  • 16 puslapių (1520 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dainora
  • Lietuvos Respublikos ( 1918-1940) civilinės teisės šaltiniai ir institutai
    10 - 10 balsai (-ų)
Lietuvos Respublikos ( 1918-1940) civilinės teisės šaltiniai ir institutai. (2015 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-respublikos-1918-1940-civilines-teises-saltiniai-ir-institutai.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 18 d. 03:56
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema