Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso sistema


Įvadas. Gynyba baudžiamajame procese. Gynyba ir gynėjas. Gynėjo teisės ir pareigos. Neteisėtas gynybos priemones naudojančio gynėjo nušalinimas. Gynėjo kvietimas ir paskyrimas. Būtinas gynėjo dalyvavimas. Gynėjo atsisakymas. Gynybos apibendrinimas. Atstovavimas baudžiamajame procese. Atstovai pagal įstatymą. Atstovo teisės ir pareigos. Įgaliotieji atstovai. Įgaliotojo atstovo teisės ir pareigos. Atstovavimo apibendrinimas. Išvados. Literatūros saršas. Priedai.


Viena iš pagrindinių teisės sistemos esmių yra užtikrinti kiekvieno asmens teisę į laisve ir ginti jo interesus, bet ne kiekvienas žmogus yra pakankamai kvalifikuotas, kad galėtu save ginti ar pakankamai kompetentingas, kad galėtu save atstovauti, todėl Lietuvos Respublikos įstatymai tai numato. Tačiau kyla klausimas, kaip pagal Lietuvos Respublikos įstatymus gynimas ir atstovavimas yra reglamentuojami, kokie asmenys kokiais atvejais gali ginti kitą asmenį bei kokias teises ir pareigas turi šie asmenys, ginantis ar atstovaujantis kitą asmenį.

Praktinė darbo reikšmė - susipažinimas su gynyba ir atstovavimu bei gynėju ir atstovų Lietuvos Respublikos baudžiamajame procese.

LR BPK reglamentuojama tvarka gynėjas(advokatas), negali ginti dviejų ar daugiau asmenų, jeigu vieno iš ginamųjų interesai prieštarauja kito gynybos interesams. Neprieštaraujant ginamajam, gynėju gali būti ir advokato padėjėjas, advokato pavedimu, išskyrus tuos atvejus kai nagrinėjama byla yra dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo. Taip pat vienas asmuo nėra apribojamas vienu gynėju ir gali juo turėti kelis. Tai atvejais kai asmuo turi keletą gynėjo, teismo procesas gali vykti atvykus dalyvauti procese bent vienam iš gynėjų.(2)

Lietuvos Respublikoje baudžiamajame procese gynėjui yra suteikiama daugybe išskirtinių teisių:

Teisė susipažinti su įtariamojo sulaikymo protokolu ir Europos arešto orderiu;

Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą su išskirtinėmis teisėmis gynėjui atsiranda ir pareigos:

Taigi pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą gynėjas privalo LR BPK reglamentuojama tvarka ginti ginamą asmenį, atvykti į teismo posėdžius, laikytis posėdžiu tvarkos, neskleisti privačios informacijos ir neatsisakyti ginti įtariamojo, kaltinamojo ar nuteistojo, kurį jau apsiėmė ginti. Taip pat gynybai atlikti gynėjui yra suteikiama daugybe išskirtinių teisių, kurios yra nurodomos Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 48 straipsnio 1 punkte.

Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą jei gynėjas naudoja neleistinas priemones kaltinamojo gynybai ir tai nustato ikiteisminio tyrimo metu prokuroras arba teismas nagrinėjant bylą teismo proceso metu, atsiranda teisė nušalinti gynėją. Tokio atvejo metu yra keičiamas arba paskiriamas kita gynėjas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 50 straipsnio nustatyta tvarka. Nutarimą dėl gynėjo nušalinimo gynėjas ir įtariamasis gali apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui, o šis privalo skundą išnagrinėti per tris dienas. Teismo nutarimą dėl gynėjo nušalinimo kaltinamasis ir gynėjas turi galimybę apskųsti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 10 dalyje nustatyta tvarka.(2)

Nuo kaltinamojo arba įtariamojo sulaikymo ar pirmosios apklausos momento prokuroras, ikiteisminio tyrimo pareigūnas ir teismas privalo išaiškinti jo teisę turėti gynėją ir privalo suteikti galimybę pasinaudoti šia teise. Sulaikytajam asmeniui yra užtikrinama galimybė be pašalinių susitikti su gynėju iki pirmosios apklausos. Dėl kaltinamojo ar įtariamojo gynėjo atsisakymo arba prašymo turėti gynėja yra surašomas protokolas. Kaltinamieji, nuteistieji ir įtariamieji turi teisę pasirinkti ir pasikviesti sau tinkamą gynėją arba kaltinamųjų, nuteistųjų ir įtariamųjų pavedimu tai gali padaryti atstovai ar kiti asmenys. (2)

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3155 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edgaras
  • Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso sistema
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso sistema. (2019 m. Birželio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-respublikos-baudziamojo-proceso-sistema.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 13:30
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo