Lietuvos rinkimai, rinkimų sistemos


Įvadas. Rinkimai ir atstovaujamoji demokratija. Rinkimų sistemos. Savivaldybių tarybų rinkimai. Seimo rinkimai. Prezidento rinkimai. Išvados. Literatūra.


Bene pirmasis esminis uždavinys rinkimų analizėje – nustatyti , pagal kokius kriterijus galima apibrėžti laisvus ir sąžiningus , arba demokratiškus rinkimus. David Butler , Howard R.Pennimam ir Austin Ranney teigė , kad demokratiniai rinkimai turi patenkinti šešis kriterijus:

Balsuojama laisvai ir slaptai : balsai skaičiuojami sąžiningai , rezultatai nustatomi teisingai ir paskelbiami garbingai ; o įstatymo reikalaujamą balsų skaičių surinkę kandidatai pripažįstami išrinktais iki jų termino valdžioje pabaigos ir naujų rinkimų. Galima būtų paminėti ir dar vieną demokratinių rinkimų kriterijų : rinkimų procesą turi kontroliuoti nepriklausoma nuo kitų valdžios šakų institucija.

Turi būti lygūs ( kiekvienas rinkėjas turi vienodą valsų skaičių)

1.Riker W. (1986) The of Political Manipulation. New Haven , Yalc Uniersity Press, p142

Kiekvienoje valstybėje nustatoma sava rinkimų sistema, pritaikyta prie susiklosčiusios politinės realybės . Yra skiriami du pagrindiniai rinkimų sistemų tipai :

Paprastos daugumos sistema (pagal kurią pasiekti užtenka laimėti paprastą apygardos rinkėju balsų daugumą)

Absoliučios daugumos sistema (kandidatui reikia surinkti absoliučią rinkėjų balsų daugumą: 50% +1balsas)

Sistemos pranašumai: verčia visas politines jėgas atsisakyti tarpusavio nesutarimų ir rietenų , skatina jungtis ir grupuotis į dvi pagrindines partijas ar partijų blokus (orientuotis į rinkėjų interesus ).

Sistemos trūkumai : net ir mažą persvarą gavęs kandidatas laimi rinkimus ir gauna mandatą , nepalanki mažoms partijoms .

Visos partijos turi būti atstovaujamos , tačiau ne vienodai , o proporcingai per rinkimus gautų balsų skaičių.

Sistemos pranašumai : Atsižvelgiama į daug daugiau rinkėjų balsų ,naudinga mažoms partijoms.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1440 žodžiai)
  • Kolegija
  • Renata
  • Lietuvos rinkimai, rinkimų sistemos
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos rinkimai, rinkimų sistemos . (2019 m. Birželio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-rinkimai-rinkimu-sistemos.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 24 d. 04:15
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo