Lietuvos sienų kaita


Įvadas. Lietuvos teritorija po Nepriklausomybės akto paskelbimo. Lietuvos teritorijos formavimasis etnografiniu sienų pagrindu. Lietuvos teritoriniai santykiai su Lenkija arba Vilniaus krašto problema. Lenkijos ir Lietuvos demarkacinės linijos. Suvalkų sutartis ir L. Želigovskio „maištas“. P. Himanso projektai dėl Vilniaus krašto problemos ir 1923 m. Ambasadorių konferencijos sprendimas. Lietuvos ir Rusijos taikos sutartis. Ir teritoriniai klausimai. Klaipėdos teritorinės priklausomybės kaita 1918-1939 m. Klaipėda ir Versalio sutartis, jos teritorinis priklausomumas Tautų sąjungai. M. Sukilimas ir teritorinė inkorporacija į Lietuvos sudėtį. M. Gegužės 8 d. Klaipėdos krašto konvencija ir teritorinė autonomija Lietuvos sudėtyje. Klaipėdos krašto netektis ir Lietuvos teritorinio vientisumo pažeidimas. Pirmosios Lietuvos Respublikos saulėlydis suverenumo, teritorinio vientisumo praradimas ir inkorporacija į SSRS. Išvados. Literatūros ir šaltinių sąrašai.

Temos pagrindimas. Pirmosios Lietuvos Respublikos sienų kaita – daugelio istorinių veiksnių nulemtas reiškinys. Šalies teritorinis vientisumas priklausė nuo politinės, diplomatinės ir karinės veiklos. Pirmoji Lietuvos Respublika, susiformavusi etnografiniu pagrindu išgyveno sudėtingus ir permainingus sienų pokyčius, tautos aršią kovą dėl nuo seno lietuviškų žemių matė visa Europa, Amerika ir net Azija. Taigi, susiformavo nevienareikšmiškų istoriografinių vertinimų, todėl darbe svarbu pagrįstai pabrėžti dominuojančias istoriografines tendencijas ir viešąją šių vertinimų opiniją.

Temos aktualumas. Lietuvos valstybės raida tarpukariu buvo dabartinės Lietuvos pagrindas formuojant tautos suverenumą, tautinę savimonę. Idėjų išsaugojimas ir propagavimas atsispindi mūsų šalies kūrimosi procesuose, o svarbiausia – teritoriniame vientisume. Atsikuriančios tautos istoriografijoje švietė pirmosios respublikos žvaigždė: tautos nepriklausomybė, jos kovos dėl etninės Lietuvos teritorijos pozityviai veikė istorikus. Šiuo metu ši tradicija keičiasi, ryškėja objektyvesni tarpukario Lietuvos įvykių vertinimai: rašoma apie radikales Lietuvos diplomatų pažiūras teritorinių požiūriu (Vilniaus krašto klausimas), visuomenės revanšistines ir antilenkiškas nuotaikas . Todėl būtina pateikti abiejų istoriografinių tradicijų sintezę, jas palyginti ir sujungti į bendrą visumą.

Tikslas ir uždaviniai. Tikslas – darbe atskleisti pirmosios Lietuvos Respublikos sienų kaitą, jos reikšmę Lietuvos bei Europos politiniame gyvenime. Uždaviniai: 1) Išskirti svarbiausius Lietuvos Respublikos tarpukariu sienų klausimus ir juos detaliai apibūdinti. 2) Pateikti sienų kaitos klausimų variacijas ir tuo metu svarstytinus variantus Lietuvos politikų darbuose. 3) Parodyti galutinius tuometinės diplomatinės, politinės ir karinės veiklos rezultatus.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 52 KB
  • 2013 m.
  • 23 puslapiai (6763 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lietuvos sienų kaita
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos sienų kaita. (2013 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-sienu-kaita.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 17:00
×