Lietuvos skola, jos raida ir valdymo problemos


Įžanga. Valstybės skolos samprata ir tikslai. Lietuvos valstybės skolinimasis. Lr skolos raida. Valstybės skola. Skolos valdymo išlaidos. Valstybės grynoji skola užsieniui. Skolos dokumentai ir ataskaitos. Institucijos, dalyvaujančios valdant valstybės skolą. Lietuvos respublikos skolos valdymo problemos. Išvados. Literatūra.

Lietuvoje valstybės skola apskaičiuojama ir skelbiama spaudoje bei internete dviem būdais: pagal skolos priemonių, pagal kreditorius. 

Pirmiausia skola skirstoma į tiesioginę (valstybės prisiimti skoliniai įsipareigojimai) ir netiesioginę (valstybės suteiktos garantijos). 

Kitas žingsnis - skolos skirstoma pagal valiutą, kuria prisiimami įsipareigojimai į vidaus skolą (įsipareigojama litais) ir užsienio skolą (įsipareigojama užsienio valiuta). 

Klasifikacija pagal skolos priemonių tipą ir pagal kreditorius sudaryta vadovaujantis TVF rekomendacijomis.

visi duomenys pateikiami atsižvelgiant į dinamiką, t.y. kitimą per kelerius metus;

pateikiama piniginė ir procentinė skolos ir jos sudedamųjų dalių (vidaus ir užsienio) išraiška;

pateikiami išvestiniai skolos rodikliai - užsienio ir vidaus skolos santykis su BVP, prekių ir paslaugų eksportu, biudžeto pajamomis;

pateikiama ne tik skolos būklė tam tikrą dieną, bet ir jos pokyčiai per tam tikrą laikotarpį (skolos srautai).

Pasaulinė praktika rodo, kad esant vienai institucijai, valdančiai valstybės skolą, pasiekiami geresni rezultatai, negu tada, kai tai daroma išsklaidant išteklius keliems valstybės valdymo organams. Pagrįstas yra atskiros ir nepriklausomos skolos valdymo institucijos įkūrimas, ir, manytume, tai yra pažangiausia praktika. Taip garantuojama, kad skolos valdymo politika bus įgyvendinama nuosekliai, dėl to padidės ir investuotojų pasitikėjimas šalimi.

Taigi, pagrindinė skolinimosi taisyklė: tikslinga skolintis tik tokioms išlaidoms padengti, kurios ateityje turėtų sukurti biudžeto pajamas, t.y. skolintos lėšos turėtų sukurti vertybes ir sudaryti sąlygas skoloms grąžinti.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • 16 puslapių (3367 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ingabud
  • Lietuvos skola, jos raida ir valdymo problemos
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos skola, jos raida ir valdymo problemos. (2014 m. Sausio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-skola-jos-raida-ir-valdymo-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 13:22
×