Lietuvos socialinio draudimo Sodros biudžetas


Ekonomikos referatas. Įvadas. Valstybinio socialinio draudimo biudžeto literatūros apžvalga. Valstybinio socialinio draudimo biudžeto sudarymas ir analizė. Valstybinio socialinio draudimo biudžeto vykdymas ir analizė. Išvados.


Finansai kaip ekonominiai santykiai pasireiškia skirtingai, turi savo specifika. Kiekviena finansinių santykių veikimo sfera sudaro atskirą finansinės sistemos grandį, o visos grandys sudaro Lietuvos Respublikos finansų sistemą. LR finansų sistemą sudaro:

Dabartiniame perėjimo etape, susijusių su įstojimu į Europos sąjungą, finansinės sistemos reikšmė dar labiau padidėja ir įgauna naują kokybinį aspektą. Pagrindinis finansinės sistemos uždavinys - reikiamai ir laiku mobilizuoti finansinius išteklius, reikalingus ekonominiam ir socialiniam vystymui bei tinkamai juos panaudoti.

Be socialinės apsaugos sistemos negali gyvuoti jokia šiuolaikinė sistema. Draudimo sistema susideda iš dviejų dalių – valstybinis socialinis draudimas ir sveikatos draudimas. Tai valstybės numatytų socialinių-ekonominių priemonių sistema, teikianti apdraustiesiems gyventojams, taip įstatymų nustatytais atvejais apdraustųjų šeimų nariams, gyvenimui reikalingų lėšų, jei jie negali apsirūpinti iš darbo ir kitokių pajamų. Sudaromi savarankiški valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetas ir privalomo sveikatos draudimo fondo biudžetas Gyvybės ir negyvybės draudimas. Įgyvendinant valstybinį socialinį draudimą, dalyvauja draudėjų ir draudžiamųjų interesus ginančios organizacijos. Vystantis rinkos ekonomikos santykiams draudimo monopolija išnyko, plečiasi draudimo įmonių tinklas ir teikiamų paslaugų spektras. Šie finansiniai santykiai pasireiškia tarp įmonių, organizacijų, gyventojų ir draudimo organizacijų.

VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO BIUDŽETO LITERATŪROS APŽVALGA

Valstybinio socialinio draudimo biudžetas tai finansinis sistemos pagrindas ir jos funkcionavimo garantas. Jis yra savarankiškas, neįtraukiamas į valstybės ir savivaldybių biudžetų sudėtis. Pagal dydį šalyje Fondo biudžetas yra didžiausias po valstybės biudžeto (Valstybinis socialinis draudimas Lietuvoje, 2009).

Norint subalansoti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą ir panaikinti deficitą, reikia padidinti socialinio draudimo įmokų mokėtojų skaičių, ne tik pritraukiant naujus įmokų mokėtojus, bet ir surenkant pajamas iš neapskaitytos (šešėlinės) ekonomikos.– teigia A. Guogis.

4) kitų 2 metų numatomus rodiklius.

2009–2011 metais daugiausiai pajamų yra skiriama draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokoms, daugiau nei pusė visų lėšų. Apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokoms visais metais skiriama virš 20 procentų pajamų. Mažiausiai skiriama baudoms ir delspinigiams, Valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokoms,atgautoms į ankstesnių metų išlaidas iškeltoms abejotinai atgautinoms sumos, šios pajamos net nesiekia pusės procento. Sveikatos draudimo įmokoms iš socialinio draudimo pašalpų kiekvienais metais tenka po 1 procentą.

2009–2011 metais daugiausiai išleista pensijų socialiniam draudimui, tai sudaro daugiau nei pusę visų išlaidų. Ligos ir motinystės socialiniam draudimui, lėšoms, pervedamoms į Privalomojo sveikatos draudimo fondą skiriama panašus procentas lėšų, kurios neviršija 20 procentų. Mažiausiai išleidžiama nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui ir Neatgautinoms ir abejotinai atgautinoms sumoms, tai sudaro apie 1 procentą.

Valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokų 2011 metais buvo patvirtinta 2,9 mln. Lt, 2010 metais buvo priskaičiuota 1,7 mln. Lt arba 10,5 proc. mažiau negu planuota. Palyginus su 2009 metais, šios įmokos sumažėjo 26,4 proc.

Baudų ir delspinigių 2011 metais buvo patvirtinta 5,7 mln. Lt, 2010 metais buvo priskaičiuota 13,3 mln. Lt . Palyginus su 2009 metais, baudų ir delspinigių priskaičiuota 7,2 proc. mažiau. Tam įtakos turėjo nuo mažesnių įmokų sumų skiriamos baudos ir skaičiuojami delspinigiai.

  • Ekonomika Referatai
  • 2015 m.
  • Vitalij
  • 14 puslapių (3600 žodžių)
  • Universitetas
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 59 KB
  • Lietuvos socialinio draudimo Sodros biudžetas
    10 - 9 balsai (-ų)
Lietuvos socialinio draudimo Sodros biudžetas. (2015 m. Balandžio 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/lietuvos-socialinio-draudimo-sodros-biudzetas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 13:56