Lietuvos statutas kairiakrantėje Ukrainoje


Lietuvos statutas kairiakrantėje Ukrainoje (ku). Pabaltijo gubernijų vietinių įstatymų sąvadas. Ldk ir 1791 05 03 konstitucija. Ldk teisės tikymo ypatumai po 1795 metų. Bandymai kodifikuoti vietinę teisę.

Rusų caro 1840 įsakas, panaikinęs Lt statuto ir kt LT – Lenkijos teisės šaltinių galiojimą imperijos Vakarų gubernijomis paverstose buvusiose LDK žemėse, nelietė kairiakrantės Ukrainos. Černigovo ir Poltavos gubernijose Lt statuto normos galiojo iki 20a. prad. LDK teritorijai ėmus mažėti, statutas buvo paliekamas galioti ir nuo jos atkritusiose žemėse. 1667 pasirašius Andrusavos taikos sutartį, pagal kurią Lenkija kairiakrantę Ukrainą pripažino Rusijai, Kovo straipsniuose caras iškilmingai pripažino lenkų karalių ir lietuvių kunigaikščių duotas teises ir privilegijas ir leido bylinėtis pagal ankstesnius savo įstatymus. III turėjo pranašumą prieš senesnius – buvo spausdintas, todėl visiems prieinamesnis ir daug patogesnis naudoti. Faktiškai jis savaime paplito ir visose jau seniau LDK atkritusiose teritorijose, sugebėjo išstumti galiojųsį II. Lt statutas nebuvo vienintelis KU galiojęs teisės šaltinis, nes miestuose galiojo Magdeburgo teisė arba jos atmaina – Kulmo teisė; +pavienės karalių privilegijos, paprotinė teisė, kitos vietinės kilmės teisės normos. Ėme galioti kai kurie rusų įst, ilgainiui apimdami vis platesnę teisinio reguliavimo sritį ir unifikuodami teisę. Tarp šių šaltinių III vaidmuo buvo svarbiausias. 1810-1811 rusų kalba buvo išleistas III su papildymais dalykinė rodyklė “parankinis žodynas arba trumpas lietuviškų ir lenkiškų įst turinys” ir III tekstas su nuorodomis į jį papildžiusias seimų konstitucijas. Šie leidiniai tapo galiojančiais teisės šaltiniais ir KU, čia sutvirtino III poziciją.

1743 pagaliau sudarytas administracinės, civilinės, baudžiamosios ir procesinės teisės normų, kurių pagr šaltinis buvo III, Magdeburgo teisė, paprotinė teisė ir caro įst, rinkinio projektas (“teisės pagal kurias bylinėjasi mažarusių tauta”). Jis taip ir liko neįteisintas, nes rusų vyr buvo suinteresuota Mažarusių integravimų į Rusiją. 1767 parengtas KU galiojusios valstybinės, administracinės ir procesinės norminės medž sąvadas “mažarusių teisių ekstraktas”, kuriame esama 36 tiesioginių nuorodų į Lt statutą.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2016 m.
  • 3 puslapiai (1675 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sebastijonas
  • Lietuvos statutas kairiakrantėje Ukrainoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvos statutas kairiakrantėje Ukrainoje . (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-statutas-kairiakranteje-ukrainoje-.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 17:17
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo