Lietuvos švietimas užuomazgos


Lietuvos svietimas referatas. Esė lietuvos švietimas pasiekimai ir problemos. Lietuvos švietimas nuo švietimo užuomazgų iki.

Lietuvių referatas. Jų reikia ieškoti 14 amžiuje. Vytauto valdymo metu valstybiniai raštai, seniausi Lietuvoje raštijos paminklai – metraščiai – buvo rašomi senąja slavų kalba. Vakarų Europos moksle ir religijoje viešpatavo lotynų kalba. Lietuvoje tuomet nebuvo jokio švietimo. Tęsėsi religinės kovos, jos nesibaigė krikštu (1387 m.). Kryžiuočiai teigė, kad krikštas atliktas formaliai, kadangi Lietuvoje nėra žmonių, mokančių skaityti ir aiškinti šventąjį raštą.


Jų reikia ieškoti 14 amžiuje.

Lietuvoje tuomet nebuvo jokio švietimo. ). Šį darbą gali atlikti tik ordinas. Lietuva nesutiko su tuo. Todėl skubiai reikėjo ruošti savus apsišvietusius žmones, mokančius lotynų kalbą ir raštą.

Jogaila 1397 m. Prahoje įsteigė pirmąją dvasinę seminariją Lietuviams. 1400 m. Jis reformavo krokuvos universitetą, šalia filosofijos, teisės ir medicinos fakultetų įsteigė ir teologijos fakultetą. Po metų krokuvoje buvo įkurta ir dvasinė seminarija, kurioje nemokamai mokėsi neturtingų Lietuvių vaikai. Kai kuriuos moksleivius savo lėšomis išlaikė pats jogaila.

Taip 14 a. Gale – 15 a. Pradžioje krokuvoje susikūrė Lietuvių mokymo centras. Čia buvo ruošiami įvairaus išsilavinimo žmonės, iš jų ir mokslininkai.

Tuomet buvo nežmoniškai sunku nukeliauti iš vilniaus į krokuvą. Neįžengiami miškai, pelkės tęsėsi šimtus kilometrų. Nebuvo kelių. Vandeningų upių krantų nejungė tiltai. Ir visgi visas kliūtis nugalėjo šimtai Lietuvių. Vytautas sistemingai siuntė į krokuvą moksleivius, daugiausia miestiečių vaikus. Pagal to meto pažiūras kilmingiesiems siekti mokslo netiko.

Taip pat 14 amžiaus pradžioje Lietuvoje pradėtos statyti ir parapijinės mokyklos (Lietuvos mokyklai – 600 metų!). Aišku, jose buvo mokoma lotynų kalbos ir rašto, tačiau aiškinama – gimtąja kalba. Vytauto ir jogailos pastangos nenuėjo veltui. 16 amžiuje vilniuje įkurtas savas universitetas. Jis išaugo iš vilniaus kolegijos, kurios steigėjas vyskupas v. Protaševičius rūpinosi besimokančių buitimi ir aukštu dėstymo lygiu.

  • Lietuvių kalba Referatai
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (277 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lietuvių referatai
  • Microsoft Word 4 KB
  • Lietuvos švietimas užuomazgos
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos švietimas užuomazgos. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/lietuvos-svietimas-uzuomazgos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 23:44