Lietuvos teismai


Įvadas. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas. Funkcijos ir įgaliojimai. Lietuvos Respublikos teismų sistema. Teismų savivalda. Bendrosios kompetencijos teismai. Lietuvos Aukščiausiasis teismas. Lietuvos apeliacinis teismas. Apygardos teismas. Apylinkės teismas. Administraciniai teismai. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Apygardų administraciniai teismai. Išvados. Literatūra.

Lietuvos teismai turi begalę funkcijų, kurias pravartu žinoti. Todėl mano darbo tikslas yra išanalizuoti bei susisteminti informaciją apie Lietuvoje esančius teismus bei jų sistemą. Svarbu sužinoti Lietuvos teismų funkcijas ir atsakomybes, visa tai ir apžvelgsiu savo referate.

Trumpai tariant, šie teismai nagrinėja civilines ir baudžiamąsias bylas. Taip pat bendrosios kompetencijos teismai nagrinėja ir administracinių teisės pažeidimų bylas.

Iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko, skyrių pirmininkų, taip pat septynių Baudžiamųjų bylų skyriaus ir septynių Civilinių bylų skyriaus didesnį Aukščiausiojo Teismo teisėjo darbo stažą turinčiųjų teisėjų sudaromas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo senatas, kuriam tenka didelis vaidmuo formuojant vienodą teismų praktiką. Jis tvirtina teismų praktikos taikant įstatymus ir kitus teisės aktus atskirų kategorijų bylose apibendrinimo apžvalgas ir teikia rekomendacinius išaiškinimus bei svarsto medžiagos paskelbimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo biuletenyje būtinumą.

Apygardos teismų priimtus sprendimus apeliacine tvarka peržiūri Lietuvos apeliacinis teismas, kasacine tvarka – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Apygardos administracinių teismų teisėjų skaičių nustato Respublikos Prezidentas Teisėjų tarybos patarimu.

Taigi, teisminės valdžios atskyrimas leidžia užtikrinti objektyvų teisingumą, kurį gali vykdyti tik teismai. Tai teismų sistema yra visuma veikiančių teismų, kuriuos sieja bendri teisminei valdžiai keliami tikslai ir uždaviniai bei teismų veiklos ir organizavimo principai. Todėl kiekvienas Lietuvoje esantis teismas turi savo funkcijas ir tam tikroje sferoje atlieka paskirtą savo darbą. Tačiau peršasi išvada, jog jeigu yra įstatymas, turi būti ir jo įgyvendinimo užtikrinimas, kaip ir paminėta teismo viešajame tiklaraštyje.

“Lietuvos teisės pagrindai” 2004m. Vilnius. Skyrius: Konstitucinė teisė, teismai.

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2379 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gerda
  • Lietuvos teismai
    10 - 5 balsai (-ų)
Lietuvos teismai. (2015 m. Spalio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-teismai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 10:23
×