Lietuvos ūkis referatas


Įvadas. Lietuvos ūkio struktūra po nepriklausomybės atkūrimo. Pasikeitimai pramonėje. Ekonomikos atsigavimas. BVP pokyčiai. Lietuvos ūkio struktūra praėjus dešimtečiui po nepriklausomybės atkūrimo. Žemės ūkio sektoriaus pokyčiai. Pramonės sektoriaus pokyčiai. Paslaugų sektoriaus pokyčiai. Įstojus į Europos Sąjungą. BVP pokyčiai. Lietuvos ūkio struktūra dabartiniu laikotarpiu. Pokyčiai ūkio sektoriuose. 2008–2010 m. pasaulinė krizė. Lietuva po pasaulinės krizės. Prekyba. Investicijos. BVP pokyčiai. Svarbiausi Lietuvos pramonės sektoriai. Naujausi duomenys. Išvados. Naudota literatūra.


Po kelerių metų reformų (pradėta įmonių privatizacija, žemė imta grąžinti savininkams) Lietuvoje prasidėjo stiprus ekonominis augimas: atėjo užsienio investuotojai (1990–2000 m. didžioji dalis naujų investicijų, statybų koncentravosi Vilniuje ir Klaipėdoje), greta susikūrė stambios vietinės kompanijos, nebeturinčios šaknų sovietinėse gamyklose (pvz., Vilniaus prekyba), atnaujintos gamybos technologijos atitinkančios Vakarų rinkos poreikius.

Pramonė ir toliau išlieka svarbus ūkio sektorius, nors jos dalyje dirbančių per dešimtmetį sumažėjo nuo 40%, kuri buvo 1991 m., iki 27% 2001 m. Tai lėmė naujų technologijų plėtra.

Pabaltijo valstybėms tapus ES narėmis bendrojo žemės ūkio bei maisto produktų eksporto dalis gerokai pasikeitė – į ES eksportuojama 64,9% ir į NVS – 27,8%. Žemės ūkio produkcijos eksportas sudarė 14% viso Lietuvos eksporto.

Lyginant su 2001m., per nepilną dešimtmetį žmonių užimtumo pokytis aiškiausiai matomas žemės ūkio ir pramonės sektoriuose. Paslaugų sektoriuje dirbančiųjų dalis praktiškai nepakito – išaugo tik 1%. Pramonėje dirbančių skaičius išaugo 8% ir dabar sudaro 35%, o labiausiai matomas pokytis žemės ūkyje – dirbančiųjų dalis sumažėjo perpus ir sudaro 8%.

Lietuva 2010 m. pagal BVP, tenkantį vienam gyventojui (perkamosios galios standartais), pasiekė 58% ES vidurkio.

Lyginant su 2004m. duomenimis, 2011m. sukuriamų BVP dalių % pokyčiai tokie: žemės ūkio BVP dalis buvo 5,8%, 2011m. sumažėjo iki 4,3%. Pramonės sukurtas BVP 2011m. paauga iki 27,5% - 2004m. siekė 24,9%. Taip pat juntamas sumažėjimas ir paslaugų sferoje – 2011m. siekia 68,2%, o 2004m. sudarė 69,3%.

medienos apdirbimo ir medienos gaminius naudojančios medžiagų ir produktų pramonė.

Laipsniškai pereinant iš planinio ūkio į laisvosios rinkos ekonomiką buvo susidurta su ekonominėmis problemomis kurios buvo mažinamos įvedant ekonomikos reformas. To pasekoje juntamas stiprus ekonominis augimas: atėjo užsienio investuotojai, susikūrė stambios vietinės kompanijos su atnaujintomis gamybos technologijos atitinkančios Vakarų rinkos poreikius.

Nors plėtėsi prekyba su ES, kitomis Vakarų šalimis, tačiau nemažai produkcijos vis dar buvo realizuojama NVS valstybėse. Ši situacija pasikeitė kai Lietuva įstojo į ES.

Svarbiausi Lietuvos pramonės sektoriai turintys savo gilias tradicijas ir yra vertinami pasaulyje: 1) maisto ir gėrimų, 2) tekstilės ir drabužių, 3) rafinuotų naftos produktų, 4) elektronikos ir elektrotechnikos, 5) medienos apdirbimo ir medienos gaminius naudojančios medžiagų ir produktų pramonė.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 46 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2312 žodžiai)
  • Universitetas
  • Boaras
  • Lietuvos ūkis referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos ūkis referatas. (2017 m. Spalio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ukis-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 13:23
×