Lietuvos upių ypatumai


Lietuvos upių ypatumai. Lietuvos upės. Nemunas. Vandeningiausia ir ilgiausia Lietuvos upė. Upių tinklas ir baseinai. Aukštumų ir žemumų upės. Upių maitinimas. Upių nuotėkis. Nuotėkio režimo skirtumai. Potvyniai ir jų padariniai. Tvenkiniai. Laivyba upėmis. Išvados.


Lietuvos upės; Upių tinklas ir baseinai; Aukštumų ir lygumų upės; Upių maitinimas ir nuotėkis; Nuotėkio režimo skirtumai; Potvynių priežastys ir padariniai; Tvenkiniai; Laivyba;

Upes maitina lietaus, sniego tirpsmo ir požeminis vanduo. Žiemą dauguma upių užšąla, jas maitina tik požeminis vanduo, dėl to vandens lygis krinta.

Pagrindinė nuotėkio dalis - sniego tirpsmo vanduo. Į upes jis suteka pavasarį. Neretai jo priplūsta tiek daug, kad upė išsilieja iš krantų ir apsemia salpą (apatinę slėnio dalį). Toks dažnai pasikartojantis vandens pagausėjimas vadinamas potvyniu. Vasarą dėl padidėjusio garavimo upės nusenka, nuotėkis sumažėja. Žiemą ledo danga nesilaiko ilgiau kaip 3 mėn. Ją suardo pavasarį prasidėjęs potvynis. Kartais dėl liūties ar staigaus ledo tirpsmo viduržiemį galimas staigus upės vandens lygio pakilimas - poplūdis.

Skirtinguose Lietuvos regionuose upių nuotėkio režimas nevienodas, todėl pagal nuotėkio režimą upės skirstomos į tris grupes:.

Potvynių priežastys: 1. Gausūs krituliai; 2. Staigus sniego tirpsmas; 3. Ledų sangrūdos; 4. Miškų kirtimas; 5. Melioracija (kanalais nuleidžiamas drėgmės perteklius į vandens telkinius). Didelių potvynių pasitaiko Nemune, Neryje, Nevėžyje, Minijoje. Pakilęs vanduo ne kartą yra sėmęs Vilnių, Kauną, Jurbarką. Katastrofiškiausi potvyniai Nemuno deltoje. Didelių potvynių Nemune ir Neryje sumažėjo pastačius Kauno ir Vileikos užtvankas.

  • MS PowerPoint 3018 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (712 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Reda
  • Lietuvos upių ypatumai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos upių ypatumai. (2017 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-upiu-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 30 d. 09:29
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo