Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir prekinė struktūra


Eksporto prekine struktura. Lietuvos prekybos prekine struktura. Lietuvos prekybos pobūdis. Priespriesine prekyba. Lietuvos eksporto prekine struktura 2012. Lietuvos tarptautines prekybos struktura ir pobudis. Lietuvos prekybos pobūdis ir prekinė struktūra 2010 metams. Eksporto prekinės struktūros analizė. Tarptautinės prekybos pobūdis ir prekinė struktūra. Eksporto ir importo prekine struktura.

Įvadas. Lietuvos narystė PPO. Lietuvos užsienio prekyba. Priešpriešinė prekyba. Prekių eksportas. Eksporto rūšys. Prekių importas. Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir prekinė struktūra. Išvados. Literatūros sąrašas.Kaip teigė Jakutis, Petraškevičius, Stepanavičius ir kiti (1999), kiekvienos didelės ar mažos valstybės ūkis yra pasaulinio ūkio dalis. Jis suprantamas kaip technologinių, informacinių, ekonominių, ekologinių ir kultūrinių ryšių visuma. Pasaulinis ūkis pradėjo formuotis tarptautinės prekybos dėka. Kiekvienos šalies natūralus siekis – gauti ekonominę naudą iš visuomeninio darbo pasidalijimo tarptautiniuose mainuose.

Darbo tikslas – išsiaiškinti, koks yra Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir prekinė struktūra pastarųjų metų laikotarpiu.

Užsibrėžto tikslo bus siekiama nagrinėjant turimą literatūrą, naudojamasi įvairiais informacijos šaltiniais.

Pagrindiniai darbo uždaviniai yra: aptarti, kas yra užsienio prekyba, jos būtinumas, kokią naudą teikia užsienio prekyba, kokia narystės PPO reikšmė Lietuvai; išsiaiškinti, koks yra Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir kokia prekinė struktūra pastaraisiais metais.

Lietuvos dalyvavimas PPO turi tam tikrų pranašumų ir trūkumų.

Į vietinę rinką patenka pigesnių ir prastesnės kokybės prekių.

Kadangi Lietuvos rinkos santykiai įsigalėjo palyginti neseniai – tik prieš keliolika metų, todėl plėtojant ūkį tarptautinėse rinkose, šaliai dar tenka įveikti naujiems pasaulinės ekonomikos dalyviams būdingas problemas: iš sovietinio laikotarpio paveldėtą technologinį atsilikimą ir nesugebėjimą greitai persiorientuoti į Vakarų rinkas dėl prastesnės produkcijos kokybės.

Šiuo metu yra skiriami trys pagrindiniai tarptautinės prekybos būdai. Tai eksportas, importas ir atsakomoji arba priešpriešinė prekyba. Kiekvieną iš šių prekybos būdų aptarsiu plačiau.

Priešpriešinė prekyba pasireiškia įvairiomis formomis, bet dažniausiai pasitaiko tokios jos formos: barteriniai mainai, kontrpirkimai, atgalinai pirkimai ir “swit“ prekyba. Barterinių mainų pavyzdžiu galime laikyti atvejį, kai 1984 m. Saudo Arabija už 10 reaktyvinių variklių atsiskaitė nafta, kurios vertė buvo tokia pati kaip ir variklių (1 milijardas dolerių). Dabartiniu metu plačiai paplito priešpriešinės prekybos forma – kontrpirkimai. Jie paplito todėl, kad prisidėjo prie brangių prekių prekybos besivystančiose šalyse. Šios šalys, vystydamos pramonės infrastruktūrą ir, siekdamos išlaikyti stabilią valiutą, kontrpirkimus naudoja kaip prekybos finansavimo metodą. Pavyzdžiu galime laikyti susitarimą, pasirašytą 1989 m. tarp Tuniso ir kompanijos, gaminančios automobilius. Šį sandorį sudarė mašinų tiekėjai – kompanijos „Pežo“ ir „Wolkswagen“, kurios sutiko įsigyti elektronines ir mechanines mašinų detales, pagamintas Tunise. Tunisas ne tik sutaupė lėšų, bet ir gavo naudingą pasiūlymą iš tiekėjų pirkti jų produktą. Tikimasi, kad šis sandoris bus naudingas Tuniso pramonei.

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (5326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir prekinė struktūra
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos užsienio prekybos pobūdis ir prekinė struktūra. (2011 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-uzsienio-prekybos-pobudis-ir-prekine-struktura.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 16 d. 19:03
×