Lietuvos vabalų būrio svarbiausių šeimų apibūdinimas


Ar skraido dusios. Dusios skraido. Misko vabalai.

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. BŪRYS. VABALAI Lietuvos vabalų būrio svarbiausių šeimų apibūdinimas.


Plėšrieji vabalai(Adephaga)-pobūris, kuri sudaro daugiau kaip 40 000 daigiausia plėšrių vabalų rūšių.

Vabalais minta įvairūs gyvūnai, ypač daug paukščių : varnėnai, musinukės, zylės, bukučiai. Vabalai sudaro pagrindinį varliagyvių (varlių, rupūžių, tritonų) bei roplių( driežagyvių, gyvačių) maisto racioną. Neatsisako jų ir žinduoliai kaip kirstukai, kurmiai, ežiai, barsukai.

Vabalai gyvena ir slapstosi visur : dirvoje, žolinėje dangoje, po medžių žieve, medienoje, grybuose, augalų viduje, organinėse atliekose, žmonių maiste, vandenyje, paukščių plunksnose, žvėrių kailyje, urvuose, skruzdėlynuose, bičių aviliuose...

Ligi šiol Lietuvoje rasti vabalai priklauso 93 šeimoms. Visos vabalų šeimos, yra išskirtinės ir įdomios. Kai kurie vabalai dėl savo retumo arba esantis prie išnikimo ribos yra įtraukti į Lietuvos Raudonąją knygą.

Tai Paprastasis elniavabalis(Lucanus cervus L.) – elniavabalių šeimos vabalas. Jis didžiausias Europos ir Lietuvos vabalas.

Lietuvoje labai gausi vabalų šeima, trečioje vietoje pagal rūšių skaičių. Žygiai yra 1,5-42 mm ilgio. Stambiausieji žygiai neskraido, neturi plėvinių sparnų, bet vikriai bėgioja. Lengvesnieji žygiai skraido, laipioja žolėmis, kiti gyvena vien žemės paviršiuje. Šie plėšrūs vabalai grobį medžioja tykodami ir puldami netikėtai. Žygių šeimai priklauso labai daug plėšrių ir žemės ūkiui naudingų vabalų, kurie sunaikina daug sodų ir daržų kenkėjų. Kartais dirvoje randami dideli plėšrūs vabalai, kurie, paimti į rankas, ima skleisti itin nemalonų kvapą. Tai puošniažygiai, kurių yra įvairių: violetiniai (Carabus violaceus), gumburiuotieji(Carabus granulatus), lygieji (Carabus glabratus) bei raudonšlauniai puošniažygiai(Carabus cancellatus). O žalvariniai puošniažygiai (Carabus nitens), yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą.

Keturtaškis maitvabalis, Duobkasys tyrinėtojas, Juodasis maitvabalis, Juodasis duobkasis . Tai tikri miško sanitarai . Miške sulėkę gausybė maitvabalių sudoroja, suardo žuvusius gyvūnus, paukščius. Kai kurie minta kitų vabzdžių lervomis, augalų puvenomis, grybais, sliekais.

Kita plėšrių vabalų grupė – dusios (Dytiscidae). Šie vabalai, grobį gaudo vandenyje. Didžiausia ir viena labiausiai paplitusių šios šeimos rūšių yra geltonkraštė dusia (Dytiscus marginalis). Jos dažniausiai aptinkamos stovinčio vandens telkiniuose, kūdrose, kur gausi augmenija. Šis vabalas, nors ir gyvena vandenyje, tačiau sugeba neblogai bėgioti žeme ir net skraidyti. Įdomiausia tai, jog po vandeniu šie vabalai kvėpuoja oru, kurį pasiima į burbuliuką, esantį pilvelio gale. Dusios yra labai plėšrios, jos gali sugauti net buožgalvius ar mažas žuvytes bei kitus vabalus. Be šių dusių, vandens telkiniuose galima aptikti raibųjų vėžiadusių (Acilius sulcatus) ir kitų. Gerai skraido, todėl pavasarį ir rudenį dusių galima pasirinkti nuo žemės, mėgsta atskristi į šviesą. Galima dusių porelę auginti akvariume. Plačioji dusia (įtraukta į Raudonąją knygą).

Sukučiai matomi dažnai . Geltonkojis sukutis – mažas vabalėlis iki10 mm , šie vabalėliai grupelėmis laikosi vandens paviršiuje ir amžinai sukasi vietoje, blizga saulėje. Iš 6 kojų tik 2 priekinės normalios. Jomis čiumpa grobį. Kitos sutrumpėjusios, jomis plaukia. Ūseliai irgi ypatingi : vienas jų narelis platus, šeriuotas. Šereliai slysta vandens paviršiumi ir jaučia net menkiausius vandens virpesius. Taip sukutis pajunta grobį. Be to sukutis turi akis, padalytas į dvi dalis, apatinė akies dalis mato vaizdą vandenyje, o viršutinė – kas vyksta ore. Kiaušiniu deda vandenyje ant augalų. Lervutės slepiasi dugne, bet leliukėmis virsta sausumoje. Ežerinis sukutis – kitoks. Jis siauras, ilgas ir plaukuotas. Naktį būna ant vandens, dieną slepiasi.

  • Microsoft Word 751 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3092 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jolanta
  • Lietuvos vabalų būrio svarbiausių šeimų apibūdinimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos vabalų būrio svarbiausių šeimų apibūdinimas. (2018 m. Sausio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-vabalu-burio-svarbiausiu-seimu-apibudinimas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 23 d. 13:51
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema