Lietuvos vaizdavimas Maironio lyrikoje


Lietuvos vaizdavimas Maironio lyrikoje.

Tėvynė — tai ne kažkas savaime aplink mus esantis. Tėvynė yra ir turi būti mumyse pačiuose. Tėvynė gyva tik sutelktomis savo vaikų pastangomis, meile ir kančiomis.

Kalbėti apie Lietuvos temą Maironio lyrikoje — vadinasi, kal- bėti apie pačią jo poetinio pasaulio esmę.

Maironis, panašiai kaip XIX a. pirmos pusės Lietuvos rašytojai L. Rėza ir S. Stanevičius, S. Valiūnas ir D. Poška, S. Daukantas, M. Valančius ir A. Baranauskas savo pagrindinių kūrybos šaltinių ir motyvų ieško istorijoje ir folklore. Tai įtikinamai patvirtina ir Maironio istorinis veikalas „Apsakymai apie Lietuvos praeigą“, kuris suteikia Maironiui laurus pirmojo Lietuvos istoriko, parašiusio Lietuvos istoriją lietuvių kalba nuo seniausiųjų laikų iki pat savo gyvenamo meto.

Viename ankstyviausių Maironio publikuotų eilėraščių „Miškas ūžia“ tartum poetiškas A. Baranausko „Anykščių šilelio“ aidas pakartoja metaforiškus miško vaizdus:

Tokį stiprų ir aitrų klausimą girdėsime Maironio lyrikoje dar daugelį kartų. Panašūs yra ir eilėraščiai „Senelio skundas“, „Praeitis“ bei „Trakų pilis“. Pastarasis eilėraštis ypač išsiskiria įspūdingu garbingosios praeities ir nykios dabarties kontrastu, ryškiais istoriniais vaizdais, atskleidžiančiais itin raiškų Lietuvos paveikslą tiek istorine— geografine, tiek emocine—dvasine prasme. Prie šių kūrinių temos šliejasi ir vėliau sukurtas eilėraštis „Aš norėčiau prikelti“. Tačiau mi- norinis retorinių klausimų ir visų paminėtųjų eilėraščių tonas Maironio ankstyvojoje lyrikoje tėra laikinas. Kada galvojama ir kalbama apie Tėvynę Lietuvą, neišvengiamai stipriai atsiskleidžia Maironiui taip charakteringas optimizmas ir tikėjimas ateitimi. Tai matome eilėraštyje „Tu girele, tu žalioji“ ir eilėraštyje „Nedaugel mūsų“:

Abi išgyvenimų spalvas — minoriškąją ir optimistinę — įspūdingai sujungia vienas ryškiausių Maironio ankstyvosios lyrikos kūrinių — „Vilnius“. Maironis giliai suvokė Vilniaus reikšmę Lietuvai ir nepaprastai taikliais bei ryškiais įvaizdžiais, palyginimais ir metaforomis tai atskleidė. Tie patys retoriniai klausimai, tie patys poetiniai laiko apibūdinimai, skambėję ir kituose eilėraščiuose, čia turi didesnės sugestijos dėl savo apibendrinančios minčių ir emocijų galios:

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (1679 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Lietuvos vaizdavimas Maironio lyrikoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Lietuvos vaizdavimas Maironio lyrikoje. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-vaizdavimas-maironio-lyrikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 24 d. 04:41
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo