Lietuvos valstybės herbas ir vėliava


Lietuvos herbas ir veliava. Lietuvos herbas. Raitelis ir erelis. Erelis veliavoje. Vytis herbas word. Ka reiskia raitelis herbe. Vytis veliava gedimino stulpai. Kodel herbas yra vytis. Erelis virs vycio. Herbas neatsiejama kiekvienos valstybės istorijos dalis.

Herbas – tai neatsiejama kiekvienos valstybės istorijos dalis. Kuo herbas senesnis, tuo sudėtingesnė jo istorija. Visa tai pasakytina ir apie lietuvos didžiosios kunigaikštystes herbą vytį. Viduramžiais raitelio simbolį galima rasti beveik visų europos šalių karalių, kunigaikščių antspauduose. Ir lietuvoje raitelis pirmiausia atsiranda kunigaikščių antspauduose. Seniausioji užuomina apie tai mus pasiekė iš kunigaikščio algirdo valdymo laikų.

Viduramžiais raitelio simbolį galima rasti beveik visų europos šalių karalių, kunigaikščių antspauduose. Jis viename dokumente prispaudė antspaudą, kuriame buvo pavaizduotas raitelis, laikantis rankoje iškeltą kalaviją. Metraštininkas užfiksavo šio simbolio tikrąją prasmę. Raitelis su kalaviju reiškia subrendusį valdovą, kuris galėsiąs kalaviju apginti savo tėvynę.

Suprantama, kad tarp seniausių antspaudų ir krašto herbo negali būti lygybės ženklo. Antspaudų simbolis – raitelis – pirmą kartą herbiniame skyde aptinkamas jogailos, vėliau vytauto antspauduose. Jį, kaip valdančios dinastijos simbolį, pradeda vartoti kiti algirdo bei kęstučio palikuonys. Taip palengva kunigaikštis raitelis virsta Lietuvos herbu, vėliau gavusiu vyčio vardą.

Vyčio herbas yra vienas seniausiųjų valstybinių simbolių europoje. Tai baltas (sidabrinis) vytis raudoname lauke. Jo mėlyname skyde dvigubas auksinis kryžius arba raudoname skyde balti, kitur geltoni stulpai.

Ldk žinomi ir kiti kunigaikščių ženklai. Algirdas vartojo strėlių motyvą. Jogaila – dvigubą kryžių. Vytautas – stulpus, vadinamus gediminaičių stulpais.

1569 m. Sudarius liublino uniją, vytis greta lenkijos erelio įėjo į lenkijos ir Lietuvos respublikos herbą. 1795 metais prijungus Lietuvą prie rusijos, vytis buvo vaizduojamas ant imperijos erelio sparno. Nepriklausomoje Lietuvos respublikoje vytis tapo valstybiniu herbu. Valstybinė emblema buvo ir gediminaičių stulpai.

Vėliavos atsirado kaip karinių junginių skiriamieji ženklai. Anot j. Dlugošo, žalgirio mušyje dalyvavo 40 ldk pulkų. Visi jie turėjo raudonas vėliavas.

  • Microsoft Word 4 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (399 žodžiai)
  • Mokykla
  • Lietuvos valstybės herbas ir vėliava
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos valstybės herbas ir vėliava. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-valstybes-herbas-ir-veliava.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 08:05
×