Ligos ir epidemijos


Ligos ir epidemijos. (ir jų poveikis visuomenės raidai) 2015-05. Trumpa medicinos istorija. 2000 m. pr. Kr. – pagraužk šaknelių. 1000 m. – šaknelės yra pagonybė, melskis ir išgysi. Senovės civilizacijos. Žmogaus priklausomybė nuo ligų (daugelis buvo nepagydomos. Ikikrikščioniška Lietuva. Traumas gydė chirurgai (įtveriami ir taisyklingai sugydyti lūžę kaulai. Viduramžiai. Sutapatinusi Dievo ir. Vėlyvieji Viduramžiai ir Renesansas. Noras ilgai gyventi Šiapus nugalėjo tik į amžinąjį išganymą orientuotą Viduramžių gyvenseną. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. “Vidinė medicina” nuo XV a. gydytojai, įgiję išsilavinimą Vakarų Europos universitetuose. Naujieji amžiai. Europa. Ligoniui, kuris Viduramžiais jį supantiems žmonėms turėjo prasmę. Atėnų “Maras”. Epidemijos Lietuvoje. Infekcinių ligų (pagrindinė mirties priežastis) epidemijos vadintos bendru „Maro“ vardu. Visuomenes labiausiai paveikusios ligos. Raupai. Manoma, kad žmonės sirgo dar 10 000 m.

Traumas gydė chirurgai (įtveriami ir taisyklingai sugydyti lūžę kaulai, trepanuotos kaukolės ir pan.). Skausmą malšinantys preparatai. Maginis kovos su liga būdas (užkalbėjimai, amuletai), vaistažolės. Lietuviai prietaringai tikėjo likimu. Likimo aiškintojai – žyniai (“šešėlių mokslas”). Badas, ligos, gaisrai, epidemijos ir karai XIII –XIV a. buvo dažnesni nei žemdirbystei palankūs metai ir nuolat be gailesčio retino gyventojus. Menka asmeninė higiena, sanitarija ir sveikatos apsauga mažino atsparumą ligoms. Kaulų tuberkuliozė, žarnyno infekcijos, anemija, cukrinis diabetas, sąnarių ir stuburo ligos, artritas, meningitas (daugiausia pagal Kernavės tyrimus).

Sutapatinusi Dievo ir artimo meilę, krikščionybė iš pagrindų teigiamai paveikė požiūrį į ligotą žmogų. Visuomenė solidarizuojasi dėl atskiro žmogaus, negalinčio atlikti savo funkcijų. Ligoninės (benediktinai ir benediktinės nuo IX a., riterių ordinai, rokitai, šaritės, misionieriai). Svarbiausia buvo ligos egzistencinis vertinimas ir socialinis kančios susiejimas su krikščioniškąja pasaulėjauta. cura corporis vienuoliai interpretavo tik kaip religinio gyvenimo dalį, mediciną – kaip „teologijos tarnaitę“, o ne kaip pasaulietinį meną. Susirgus kūnui, suserga siela. Medicininę slaugą visuomet lydėjo dieta bei sielovada. Sergant psichinėmis ligomis ir epilepsija greta nelabojo varymo (egzorcizmo) taikoma psichologinė terapija. Apsisaugojimui nuo ligos – amuletai, talismanai ir fetišai. Gydymui – magiški žodžiai, krikščioniškos maldos, maldingos kelionės į šventųjų relikvijų vietas, votyvai ir aukojimai sielos išganymui.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1634 žodžiai)
  • Gintarė
  • Ligos ir epidemijos
    10 - 10 balsai (-ų)
Ligos ir epidemijos. (2015 m. Rugsėjo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/ligos-ir-epidemijos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 06:19
×