Ligos problema


Biomedicinos mokslų katedra. Liga pagal PSO. Ligos rūšys pagal Homerą. Ikisokratinių filosofų sveikatos išvados. Viduramžių filosofai. Pakitusi ligos sąvoka ir požiūris. Liga pagal Darviną ir Ch. Boorse. H. T. E Engelhardto požiūris į ligą. Fenomenologinis ligos požiūris. Ligonio viltys ir jam teikiama pagalba. Asmens kova už save patį. Naudota literatūra.

Liga sena kaip žmonija. Homero epuose kalbama apie dvi skirtingas ligų rūšis: ligos, kurios sukelia išorines žaizdas ir ligos, kurios sukelia vidines žaizdas. Išorinių žaizdų gydymas atvedė į racionalų gydymą valymu, vaistažolių kompresais ir tvarsčiais, tačiau vidinių žaizdų gydymas buvo paliktas dievų ir demonų valioje.

Mokslinės medicinos atsiradimui didelę įtaką turėjo ikisokratinė gamtos filosofija. Visos Antikos medicinos koncepsijos – organizmo skysčių, kvėpavimo ar bendroji patologija - galiausiai kilo iš Visatos, makrokosmoso, ir žmogaus kūno ,mikrokosmoso, analogijos suvokimo . Sveikatos kaip pagrindinių keturių skysčiu harmonijos pusiausvyros įdėja Pitagorui ( VI a.) leido padaryti išvadą, kad žmogaus tinkama gyvensena pats atsakingas už savo sveikatą. Tai pabrėžė ir Demokratas (apie 460 ž 380m.pr.m.e.), kuris kritikavo žmones už tai, kad jie prašo dievų išsaugoti sveikatą, nors patys sugeba ja rūpintis, tik nuolat į ją numoja ranka.

Viduramžių mąstytojai manė , kad susirgus kūnui , tas pats ištinka ir siela , todėl svarbiausi gydimo veiksniai buvo ne tik kūno , bet ir askezė.

Ligos sąvoka naujaisiais amžiais (XVII a.- XVIII a.) iš esmės pakito, nes į kūną dėl pakitusio požiūrio į žmogaus ir kosmoso sąryšį buvo pradėta žiūrėti kitaip. Nudvasintas, sudaiktintas kūnas virto tarsi mašina, kurią galima ardyti ir taisyti. Ligos samprata galutinai desakralizuojama. Liga vis labiau buvo lokalizuojama ir fiksuojama atskiruose organuose.

  • Filosofija Skaidrės
  • MS PowerPoint 47 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (842 žodžiai)
  • Greta
  • Ligos problema
    10 - 10 balsai (-ų)
Ligos problema. (2015 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ligos-problema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 10:12
×