Likimo tema senovės graikų mituose


Likimo tema senovės graikų mituose. Kalbėjimo planas.


Antikinės literatūros herojė Antigonė pasirenka mirtį, nes amžinosios vertybės, tokios, kaip pagarba mirusiajam ir laidojimo tradicijų laikymasis, jai yra svarbesni už tėvo valią.

Prometėjas pasmerkia save amžinai kančiai, tačiau išgelbsti žmoniją nuo tamsos.

Graikų tragiko Sofoklio kūrinyje „ Antigonė“ politinė tvarka ir įstatymai susiduria su žmogiškumu ir pagarba papročiams bei tradicijoms. Pagrindinės veikėjos Antigonės broliai besidalydami valdžia susivaidija tarpusavyje ir abu žūsta mūšyje. Tėbams ima vadovauti jų dėdė Kreontas, kuris įsako palaidoti vieną iš brolių, o kito, kaip išdaviko, kūną išniekinti, t.y. palikti nelaidotą. Jų sesuo Antigonė nepaisydama draudimo, palaidojo brolį ir susilaukė bausmės – ji yra įmetama į rūsį, kuris užritinamas akmeniu. Neištvėrusi širdgėlos Antigonė nusižudo paskui save nusitempdama visus ją mylinčiuosius: jos sužadėtinis prie mylimosios lavono nusiduria, nusižudo ir motina. Šioje antikos dramoje nagrinėjamos įvairios problemos – abejonės politiniais įstatymais, atsakomybės, lyčių dominavimo ir nuolankumo aspektai bei gal net svarbiausias – pareigos jausmas ir moralinių savybių išbandymas. Antigonė įkūnija sąmoningos ir doros asmenybės maištą prieš nehumaniškus įstatymus ir vienvaldystę. Nors jos likimas priklausė nuo aukštesnių jėgų, kurias įkūnija dėdė Kreontas, valios, bet ji pati ryžtingai siekė tikslo ir iki galo liko ištikima savo principams ir pasirinktam keliui. Savo poelgiu Antigonė gina tradicijas ir žmogiškąsias vertybes ir jaučiasi vykdanti šventą dievų skirtą pareigą tinkamai palaidoti artimą.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (905 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Darius
  • Likimo tema senovės graikų mituose
    10 - 2 balsai (-ų)
Likimo tema senovės graikų mituose. (2021 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/likimo-tema-senoves-graiku-mituose.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 00:03
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo