Limfoma


Ligos apibudinimas. Epidemiologija. Ligos priežastys. Rizikos veiksniai. Pagrindiniai ligos simptomai. Diagnostikos metodai. Slaugos problemos. Komplikacijos ir profilaktika.

Onkologinių ligų gydymas vis dar yra aktualiausia problema. Lietuvoje sergamumas onkologinėmis ligomis, kaip ir mirtingumas nuo jų, kasmet didėja. Nors siūloma daug naujų, perspektyvių onkologinių ligų gydymo būdų, tačiau gydymo rezultatai yra nepatenkinami. Šių susirgimų priežastys ir toliau lieka mažai išaiškintos, tačiau visame pasaulyje atliekami tyrimai, kuriais mėginama įrodyti ryšį tarp darbo aplinkos ir vėžio, paveldimumo ir vėžio bei gyvenimo būdo ir vėžio. Slaugos priemonių komplekso onkologijoje tikslas padėti pacientui, nepaisant ligos, palaikyti priimtiną gyvenimo kokybę, pacientui ir jo artimiesiems suteikti pagalbą, kurios jiems labiausiai reikia, kad sugebėtų suvaldyti situaciją į kurią yra patekę. Paramos reikia nuo pat daug nervinės įtampos reikalaujančios diagnozės nustatymo, iki ligos simptomų išnykimo arba iki kol pacientas miršta. Onkologine liga sergantį žmogų reikia stengtis gydyti ir slaugyti taip, kad gydymo priemonės kuo daugiau veiktų ligą, o ne bendrąją ligonio būklę. Onkologinių ligonių slauga yra sudėtinė bendrosios slaugos dalis. Šio darbo tikslas yra pateikti teorinių žinių apie limfomą ir slaugą sergant šia liga.

Limfoma – tai grupė kraujo vėžių, atsirandančių limfinėje sistemoje. Limfomos metu sutrinka normali baltųjų kraujo kūnelių limfocitų gamybos reguliacija ir nesustabdomai ima gamintis pakitę limfocitai. Šie limfocitai ima kauptis limfmazgiuose, kurie padidėja. Nors limfmazgiai yra dažniausia limfocitų atsiradimo vieta, tačiau limfoma gali pasireikšti ir kituose organuose, kurie dažniausiai yra blužnis ar kaulų čiupai. Neretai limfoma išplinta ir pažeidžia kelias limfmazgių grupes ar kelis organus. Visos limfomos skirstomos į dvi stambias grupes: Hodžkino ir ne Hodžkino limfoma. Hodžkino limfomai būdingas histologinis požymis (mikroskopuojant pastebimos) – didžiulės Štenbergo ląstelės. Šios ląstelės būtina, bet nepakankama sąlyga Hodžkino limfomai diagnozuoti. Dažniausiai ši limfoma prasideda limfmazgiuose, jei būdingas nuoseklus plitimas į gretimus limfmazgius ir organus. Ne Hodžkino limfomai būdingas netaisyklingesnis ir mažiau prognozuojamas plitimas. Ši limfoma gali būti skirstoma į grupes pagal ląstelių, iš kurių susiformuoja navikas, tipus B ląstelių arba T ląstelių. Yra labai daug ne Hodžkino limfomos tipų (apie 29). Visi jie skirstomi į dvi dideles grupes: mažo piktybiškumo (arba lėtai augančių) bei didelio piktybiškumo (arba greitai augančių) limfomų.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1646 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laurita
  • Limfoma
    10 - 4 balsai (-ų)
Limfoma. (2015 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/limfoma.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 03:11
×