Linijinių spektrų tyrimas monochromatoriumi laboratorinis darbas


Linijinių spektrų tyrimas monochromatoriumi laboratorinis darbas.

Prizmė P šviesą išskaido į spektrą. Be to, išėję iš įvairių prizmės vietų vienodo bangos ilgio spinduliai yra lygiagretūs, todėl lęšis L2 juos surenka į vieną juostelę šio lęšio židinio plokštumoje.

Lęšis L3 veikia kaip lupa ir padidina spektro vaizdą. Sukant monochromatoriaus būgną, sukasi prizmė P ir į lęšį L3 patenka vis kitų ilgių prizmės P išskaidyta šviesa. Ant monochromatoriaus būgno yra mikrometrinės padalos. Sukant būgną, keičiasi linijos, patenkančios į okuliaro žiūronėlį ir galima bet kurią iš jų sutapatinti su žiūronėlio siūleliu, kartu pažymint ją atitinkantį instrumento parodymą.

Gali būti emisijos spektrai, jei dujos pačios spinduliuoja, ir absorbcijos spektrai, jei analizuojama praėjusi pro tiriamąsias dujas specialaus šaltinio spinduliuojama šviesa. Emisijos spektro linija tamsiame fone matoma kaip siauras šviesus (spalvotas) ruožas, absorbcijos spektro linija – šviesiame fone kaip tamsus ruožas. Šios spektro linijos yra tam tikro pločio, kurį lemia baigtinė sužadinto atomo gyvavimo trukmė (( 10-8 s) Doplerio efektas, atomų tarpusavio sąveika ir pan. Spektro linija – tai spinduliavimas labai siaurame bangų ilgių intervale.

J. Balmeris 1885 m. nustatė, kad tuo metu žinoti devynių šios serijos linijų bangų ilgius ( galima apskaičiuoti pagal tokią formulę:

  • Transportas Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 229 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (860 žodžiai)
  • Erikas
  • Linijinių spektrų tyrimas monochromatoriumi laboratorinis darbas
    10 - 10 balsai (-ų)
Linijinių spektrų tyrimas monochromatoriumi laboratorinis darbas. (2015 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/linijiniu-spektru-tyrimas-monochromatoriumi-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:31
×