Linų ligos ir kenkėjai


DARBO TIKSLAI Supažinti su linų ligomis ir kenkėjais DARBO UŽDAVINIAI Sužinoti pagrindines linų ligas. Linai. Vienmetės ir daugiametės žolės bei puskrūmiai. Iš Azijos linus. Ligos ir kenkėjai. Pagrindinės ligos Antraknozė Linų fuzariozė Pasma Stiebalūžė Miltligė Linų. Ligos. Antraknozė. Infekcija persiduoda per užkrėstą sėklą. Fuzariozė. Liga kuria sukelia lininis smailiasporis lielius. Pasma. Ligos sukėlėjas plinta su užkrėsta sėkla ir per augalų liekanas. Stiebalūžė. Ligos sukėlėjas plinta su apsikrėtusia sėkla ir per augalų liekanas. Miltligė. Vegetacijos metu sparčiai plinta konidijomis. Linų Rūdligė. Liga plinta su. Daigų šaknų puviniai. Šaknų sukėlėjai plinta miceliu ir skleročiais. Pilkasis puvinys. Gelsvai rudos vandeningos nekrotinės dėmės. Alternariozė. Liga plinta židiniais Dažniausiai išplinta su sėkla. Fomozė. Pažeisti daigai gelsta. Spargės. Maži blizgantys. Tripsai. Maži, apie 1mm ilgio, siauros valtelės formos vabzdeliai. Pelkiniai ilgakojai uodai. Kenkia uodų lervos. Jos pagraužia arba ir visai nugraužia stiebo apatinę dalį. Išvados. Apžvelgus ligas galime vienareikšmiškai teigti.


DARBO TIKSLAI Supažinti su linų ligomis ir kenkėjais DARBO UŽDAVINIAI Sužinoti pagrindines linų ligas, bei nustayti kaip kovoti su ligomis. Aptarti linų kenkėjus ir apsaugos būdus nuo jų.

Pagrindinės ligos: Antraknozė Linų fuzariozė Pasma Stiebalūžė Miltligė Linų rūdligė Daigų šaknų puviniai Plikasis puvinys Alternariozė Famozė.

Ligos sukėlėjas plinta su užkrėsta sėkla ir per augalų liekanas. Pirmieji požymiai pasirodo ant skilčialapių – susiformuoja gelsvai žalios apvalios dėmės. Žydėjimo metu ant tikrųjų lapelių matomos rusvai rudos dėmės. Geriausi požymiai matomi brendimo metu, t.y. susiformuoja rudos neapribotos dėmės. Plisti palankus karštas drėgnas oras. Ligos išplitimo rizika padidėja jiems išgulus, nes ant sugulusių augalų ilgiau išsilaiko drėgmė.

Ligos sukėlėjas plinta su apsikrėtusia sėkla ir per augalų liekanas. Ant skilčialapių susiformuoja apvalokos, žalsva pilkos su rudu viduriu ir amsiu apvadu dėmės, kurios per 3-4d paruduoja. ant tikrųjų lapelių ir stiebelio atsiranda rausvai rudos dėmės. Palankios sąlygos yra vėlyva sėja, vėsūs ir lietingi pavasario orai, taip pat labai palankus didelis temperatūros svyravimas.

Vegetacijos metu sparčiai plinta konidijomis, o žiemoja aukšliasporėmis kleistoteciuose. Smulkios baltos dėmės viršutinėje lapo pusėje, liga plinta greitai, padengia visą lapą, o vėliau apima ir visą augalą. Sausa, karšta vasara skatina ligos plitimą. Vėlai pasėti linai ypač jautrūs miltigei. Dažniau pasireiškia retame pasėlyje ir pakraščiuose.

  • MS PowerPoint 22258 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (986 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vytautas
  • Linų ligos ir kenkėjai
    10 - 1 balsai (-ų)
Linų ligos ir kenkėjai. (2017 m. Lapkričio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/linu-ligos-ir-kenkejai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 23:29
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo