Lipidų vaidmuo mityboje


Lipidų vaidmuo mityboje. Lipidų apykaitos reguliavimas. Simona Skaudickaitė. Lipidai tai. Organinės kilmės medžiagos, kurios netirpsta vandenyje. Lipidų reikšmė organizmui. Paprastai lipidai organizme sudaro 10-20 proc. Riebalai iškloja delnų ir sėdmenų raumenis ir apsaugo juos nuo kaulų spaudimo. Įeidami į riebalinio audinio, atliekančio ne tik energijos saugyklos. Riebalai taip pat. Riebalų poreikis. Priklauso nuo organizmo aprūpinimo energetinėmis medžiagomis bei nuo žmogaus amžiaus. Norint aprūpinti organizmą visais būtinais riebalų komponentais. Riebalų perteklius ir trūkumas mityboje. Per didelis riebalų kiekis maiste yra vertinamas kaip nepalankus rodiklis.


Organinės kilmės medžiagos, kurios netirpsta vandenyje, bet tirpsta chloroforme, eteryje ar benzole. Atsižvelgiant į fiziologines funkcijas, lipidai skirstomi į: a) struktūrinius, kurie dalyvauja sudarant ląstelės struktūrinius darinius, membranas, bet gali būti panaudojami energetiniams tikslams; b) rezervinius, kurių dideli kiekiai kaupiasi riebalų sankaupose ir naudojami organizmo energetiniams tikslams. Lipidai klasifikuojami į dvi dideles grupes: a)paprastuosius lipidus – triglicerolius ir vaškus; trigliceroliai būna paprasti ir mišrūs; b) sudėtinius lipidus – fosfolipidus, glikolipidus ir sterolius.

Paprastai lipidai organizme sudaro 10-20 proc. kūno masės. Suaugusio žmogaus kūne yra 10-12 kg lipidų, iš kurių 2-3 kg yra struktūriniai. Dalis lipidų įeina į ląstelės citoplazmos ir lipoproteininių komponentų sudėtį. Jų kiekis pastovus, nekinta nei badaujant, bet yra sistemingai atnaujinamas. Daug struktūrinių lipidų yra nerviniame audinyje, biologinėse membranose. Visi kiti lipidai yra atsarginiai, iš jų 98 proc. susitelkę riebaliniame audinyje.

Riebalai taip pat svarbūs tuo, kad jiems oksiduojantis organizmo ląstelėse susidaro daug vandens. (iš 100g riebalų susidaro 107 g vandens) Taigi jie – potencialios endogeninio vandens atsargos. Lipidų poreikis padidėja atšalus organizmui, ilgalaikio fizinio krūvio metu, sumažėjus angliavandenių kiekiui organizme.

  • Maisto technologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 54 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (555 žodžiai)
  • Simona
  • Lipidų vaidmuo mityboje
    10 - 10 balsai (-ų)
Lipidų vaidmuo mityboje. (2016 m. Vasario 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/lipidu-vaidmuo-mityboje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:14
×