Litas per 15 nepriklausomybės metų


Litas po nepriklausomybes. Lito įvedimas lietuvoje referatas. "lito" spausdinimo 1992 istorija.

Lito įvedimas. Lietuvos kelias euro link. Lietuvos kelias euro įvedimo link. Ekonominių konvergencijos kriterijų vykdymo perspektyva. Svarbiausi darbai rengiantis įvesti eurą. Lito istorija. Lito banknotai. Lito proginės monetos. Lito įvedimas, t. Y. Lietuvos išėjimas iš smunkančio sovietinio rublio zonos su jo tūkstantine infliacija, turėjo būti svarbus ne vien finansiškai, bet ir politiškai kaip vienas atkurtos nepriklausomybės ženklų, žmonių laukiamas ir džiaugsmingas įvykis, bent jau nešantis geresnę viltį.

Lito įvedimas,

Taip turėjo būti, bet taip neįvyko. Nuo principinio politinio sprendimo, kuris buvo padarytas 1990-ųjų pabaigoje, iki lito pasirodymo praėjo pustrečių metų. Pasireiškė diversiniai priešiškos jėgos trukdymai - kontraktų suardymai prancūzijoje ir anglijoje, o paskui - korupciniai trukdymai, norai nešvariai pasipelnyti, gavę net lito spausdinimo aferos pavadinimą su pavėlavusia 1993 metų baudžiamąja byla ir truputį, veikiau simboliškai, nubaustais kaltininkais. Nuostoliai Lietuvos valstybei, prie kurių prisidėjo ir prastos reputacijos jav kompanija bei švedijos bankas, taip ir liko nuplukdyti nežinia kur.

Vis dėlto 1992–ųjų vasarą, vykstant keistai vidinei kovai tarp Lietuvos banko ir Lietuvos vyriausybės, atkuriama valstybė išėjo iš rublio zonos, įsivesdama laikinus Lietuvos pinigus - talonus. Talonų kursas iš pradžių šokinėjo, svyravo, bet netrukus nusistovėjo, ir lito komiteto nutarimu 1992 m. Spalio 30 d. Buvo nustatyti du svarbūs dalykai: a) litas gali būti įvedamas nuo naujųjų metų; b) teisėtai uždirbti ir sukaupti talonai bus keičiami litais pagal vieningą nustatytą kursą. Be to, dar sykį patvirtinta, kad gyventojų rubliniai indėliai bus kompensuojami (nelaukiant, kol juos kada nors grąžins nusavinusi rusija). Šį sprendimą pasirašė v. Landsbergis, a. Abišala, v. Baldišis.

Tačiau pasikeitė valdžia, ir naujasis lito komitetas nuėjo kitu keliu. Anas nutarimas nebuvo atšauktas, o tiesiog nevykdomas.

Oficialiosios tarptautinės atsargos, kurias pradžioje sudarė kitų šalių centrinių bankų grąžintas tarpukario Lietuvos banko auksas ir valiuta, ilgainiui tapo nuolat papildomos Lietuvos banko sukauptomis konvertuojamosios valiutos atsargomis, kurios investuojamos vadovaujantis susiklosčiusia tarptautine centrinių bankų atsargų investavimo praktika.

Lietuvai vis labiau integruojantis į vakarus, plėtojantis ekonominiams ryšiams su europos sąjungos šalimis ir vykstant atitinkamiems pokyčiams prekybos valiutinėje struktūroje, 1999 m. Nutarta litą perorientuoti nuo jav dolerio prie euro, o 2001 m.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 478 KB
  • 2012 m.
  • 13 puslapių (3451 žodžiai)
  • Litas per 15 nepriklausomybės metų
    10 - 3 balsai (-ų)
Litas per 15 nepriklausomybės metų. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/litas-per-15-nepriklausomybes-metu.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 23:54
×