Literatūra istorinės patirties liudijimas (Krėvė, Mickevičius, Radvanas)


Literatūra istorinės patirties liudijimas (Krėvė, Mickevičius, Radvanas).


Ciceronas yra pasakęs, jog namai, kuriuose nėra knygų, yra panašūs į kūną be sielos. Jau nuo seno žinoma, jog literatūra yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Su ja dažnam žmogui tenka susidurti vienose ar kitose gyvenimo situacijose. Literatūra asmenybei atveria tokias pažinimo erdves, kurių jis negali atrasti kitais būdais. Tik ji suteikia žmogui galimybę panirti į neatrastas vaizduotės kerteles, stipriau svajoti. Tačiau vienas stipriausių aspektų, kodėl literatūra yra svarbus ir nuo kiekvieno gyvenimo neatsiejamas reiškinys, tai jog jos dėka žmogus gali prisiliesti prie istorijos. Todėl šiandien kalbėsiu apie literatūrą, kaip apie istorinės patirties liudijimą bei sieksiu atskleisti, kokie istoriniai literatūros kūriniai daro praeitį pažinią.

Pirmiausia, literatūra įamžina didingą ir stiprų tėvynės vaizdinį. Istorinės aplinkybės neretai nulemia politinę ir socialinę valstybės raidą. Būtent paskutinių XVI a. dešimtmečių literatūrinę kūrybą Lietuvoje veikė keletas svarbių kultūrinių ir politinių faktorių: 1558–1583 m. karas su Maskva dėl Livonijos, didėjanti įtampa tarp katalikų ir protestantų stovyklų, 1569 m. sudarytos Liublino unijos padariniai, skausmingi tai visuomenės daliai, kuri nenorėjo priimti esamos padėties. Kai kurių įtakingų didikų protesto nuotaikos ir stiprėjanti nacionalinė savimonė reiškėsi kultūrinėmis formomis: kunigaikštis Merkelis Giedraitis globojo lietuviškos raštijos pradininką Mikalojų Daukšą ir Lietuvos istoriką Motiejų Strijkovskį; kunigaikštis Leonas Sapiega siekė įtvirtinti atskirą Lietuvos teisyną, kunigaikščiai Mikalojus Radvila Rudasis ir jo sūnus Kristupas Radvila Perkūnas telkė aplink save poetus, gebančius meniniu žodžiu ginti Lietuvos interesus.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1359 žodžiai)
  • Mokykla
  • Liucija
  • Literatūra istorinės patirties liudijimas (Krėvė, Mickevičius, Radvanas)
    10 - 3 balsai (-ų)
Literatūra istorinės patirties liudijimas (Krėvė, Mickevičius, Radvanas). (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/literatura-istorines-patirties-liudijimas-kreve-mickevicius-radvanas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:17
×